SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
GAZETE İLAN BÜROSU
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

2017 yılında uygulanacak teşvikler

Devlet, 2017 yılında ülkemize yapılan haksız hücumları, not düşürmelerini ve benzeri saldırıları boşa çıkarabilmek için harıl harıl çalışıyor. Devam eden ekonomik durgunluğu aşmak için iç ve dışta bir çok çalışmalar yaptığı gibi özellikle yatırımları artırmak için devamlı şekilde yeni kararlar alıyor, benim tabirimle yağmur gibi kararlar çıkıyor ve bizler bu kararları incelemeye, okurlarımıza açıklamaya yetemiyoruz, […]

01 Mart 2017 - 15:43 'de eklendi ve 944. A+A-

2017 yılında uygulanacak teşvikler

Devlet, 2017 yılında ülkemize yapılan haksız hücumları, not düşürmelerini ve benzeri saldırıları boşa çıkarabilmek için harıl harıl çalışıyor. Devam eden ekonomik durgunluğu aşmak için iç ve dışta bir çok çalışmalar yaptığı gibi özellikle yatırımları artırmak için devamlı şekilde yeni kararlar alıyor, benim tabirimle yağmur gibi kararlar çıkıyor ve bizler bu kararları incelemeye, okurlarımıza açıklamaya yetemiyoruz, yetişemiyoruz, inşallah bürokrasi yetişebilir.

22.02.2017 tarih ve 29987 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2017/9917 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları hakkındaki karar, 3065 sayılı KDV kanunu, 4706-5510 sayılı kanun ile 5520 sayılı Kurumlar Vergisi kanununa uygulama ile ilgili yeni düzenlemeler getirmiştir.

1. Makine ve teçhizat ithal ve yerli teslimleri ile belge kapsamındaki yazılım ve gayrimaddi hak satış ve kiralamaları da 22.02.2107 tarihinden itibaren KDV’den muaftır.
2. Alt bölge desteğinden yararlanacak yatırımlar arasına 4 ve 5 inci bölgedeki cazibe merkezleri eklenmiştir. Bunlar
6’ncı bölgedeki desteklerden yararlanacaktır.
Bu kararla Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadoluda yatırımların biraz daha fazla artacağını, ülkenin her yöresinde sanayileşme ve yatırım açısından artışlarla, istihdamın artacağını düşünüyorum.
3. Cazibe merkezleri kapsamında üretim tesisi taşıma destek paketi konusu yatırımlara sigorta primi işveren hissesi desteği, sigorta primi desteği ve gelir vergisi stopaj destekleri ile gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve vergi indirimi destekleri getirilmiştir.
4. Yukarıda belirtilen 4 ve 5’nci bölgelerde yapılacak yatırımlarda iplik, dokuma, apreleme, kauçuk ve kauçuk ürünleri imalatı, çağrı merkezleri ve veri merkezleri yatırımları için kararnameye özel dipnotlar eklenmiştir.
5’nci bölge organize sanayi bölgesinde gerçekleştirilecek komple yeni iplik, dokuma ve apreleme konusunu içeren entegre yatırımlardan, iplik ve dokuma kapasitesinin apreleme kapasitesini aşmaması kaydıyla asgari tutarları ayrı ayrı sağlayan yatırımlar ile 4’ncü ve 5’nci bölgelerde gerçekleştirilecek kauçuk ve kauçuk ürünleri imalatı konusundaki yatırımlar bölgesel desteklerden faydalanabilecektir. Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki illerde kurulacak çağrı merkezleri ve veri merkezleri, kurulduğu bölgenin bölgesel teşviklerinden asgari yatırım şartı aranmaksızın yararlanır.
Bu madde, ilgili bölgelerdeki yatırımları ve istihdamı biraz daha artıracak bir madde olup, kararda yapılan düzenleme bu kadarla da kalmamaktadır.
Eski kararlara istinaden alınmış teşvik belgesi konusu yatırımların da bu hükümlerden yararlanması geçici 9. Madde ile karar altına alınarak doğabilecek mağduriyetler giderildiği gibi hukukun lehte hükümlerin geriye yürürlüğü ilkesine de uyulmuştur.
5. Karara eklenen Geçici 8. Madde ile
Bölgesel teşviklerden yararlanacak sektörlere ait tablonun 15-37 sektör kodları dahilinde alınmış yatırım teşvik belgeleri kapsamında

2017 YILINDA YAPILACAK YATIRIM HARCAMALARI İÇİN.
a. BİNA İNŞAAT HARCAMALARINDA KDV İADESİ yapılacak.
b. Bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik yatırımlarda yatırıma katkı oranları otomatikman 15 puan fazla olacak
c. Tüm bölgelerde Kurumlar veya gelir vergisi indirimi yüzde100 olacak.
d. 2017 yılında yapılan yatırımlara katkı oranına ek 15 puan daha olacak.
e. Yatırım döneminde diğer faaliyetlerden elde edilen kazançlarda da yatırıma katkı tutarı yüzde 100 oranında uygulanacaktır.
f. Bu uygulamadan faydalanmak için teşvik belgesine herhangi bir işlem yaptırmaya gerek yoktur, yani teşvik belgesine bu hükümler yazılmadan uygulama yapılacaktır.

Özellikle, yatırım teşvik işlemlerini takip eden personel ve muhasebe personeliyle yönetici ve uygulayıcılarının dikkatini çekmek isterim.
Karar, yayımı tarihinde yani 22 Şubat 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacaktır.
Normalde karar bir bütün halinde okuduğumuzda bazı düzenlemeleri anlamakta güçlük çekileceği endişesi ile karar, mevzuatla ilişkilendirilerek bu yazı hazırlanmıştır.

Yatırımcılara yeni yatırım ve istihdam imkanı sağlayan yatırımlarına devamları için milletimiz adına teşekkürler, uygulayıcılara ise başarılar diliyorum. 

CEVDET AKÇAKOCA

ekohaber.com.tr

 

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

01 Mart 2017 - 15:43 'de eklendi ve 945. A+A-

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
GEÇMİŞE DÖNÜK TEŞVİK UYGULAMASI GEÇMİŞE DÖNÜK TEŞVİK UYGULAMASI

Devlet, 2017 yılında ülkemize yapılan haksız hücumları, not düşürmelerini ve benzeri saldırıları boşa çıkarabilmek için harıl harıl çal...

Kira gelirleri ve Yıllık gelir vergisi beyanlarında son gün 26 Mart 2018 Kira gelirleri ve Yıllık gelir vergisi b...

Devlet, 2017 yılında ülkemize yapılan haksız hücumları, not düşürmelerini ve benzeri saldırıları boşa çıkarabilmek için harıl harıl çal...

Sahte Fatura Kullananlar Bankadan ödeme Yaparsa … Sahte Fatura Kullananlar Bankadan ödeme ...

Devlet, 2017 yılında ülkemize yapılan haksız hücumları, not düşürmelerini ve benzeri saldırıları boşa çıkarabilmek için harıl harıl çal...

Devreden KDV Gider Yazılabilir Mi ? Devreden KDV Gider Yazılabilir Mi ?

Devlet, 2017 yılında ülkemize yapılan haksız hücumları, not düşürmelerini ve benzeri saldırıları boşa çıkarabilmek için harıl harıl çal...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SMMM STAJA GİRİŞ KİTABI GÜNCEL
SON EKLENEN HABERLER
Bildirim Süresinde İşçiye Günde 2 Saat İş Arama İzni Bildirim Süresinde İşçiye...

3 yıldan uzun süredir aynı işyerinde çalışan kişiler işten a...

ÖTV İade Talebinde Bulunan Mükelleflerin Bazı Belgeleri Elektronik Ortamda Göndermelerine İlişkin Sirküler Yayımlandı ÖTV İade Talebinde Buluna...

Sirküler No: 2239 3/4/2018 tarihli ve ÖTV-3/2018-1 sayılı Öz...

Borcu Ertelet Teşviki Al Borcu Ertelet Teşviki Al

SGK borcu bulunan işletmelere tecil ve taksit fırsatı getire...

Vergi Pişmanlık Başvurusu Nedir? Pişmanlıktan Kimler Yararlanabilir? Vergi Pişmanlık Başvurusu...

Maliye’nin uygulamaya koyduğu ve beyan edilmeyen ya da...

Vergi hukukunda özel usulsüzlük cezası Vergi hukukunda özel usul...

Vergi hukukunda özel usulsüzlük cezası Vergi hukuku açısında...

Evde bakım parası ve engelli aylığı Evde bakım parası ve enge...

Engelli aylığı ve evde bakım parası, engellilerin yoksulluğa...

Kurumların Yurt Dışı Şubelerinden Elde Ettikleri Kazançların Mali Tablolara Yansıması ve Kurumlar Vergisi Beyannamesinde Bildirimi Kurumların Yurt Dışı Şube...

Kurumların yurt dışında bulunan ve şube olarak faaliyet göst...

Sigara yasağına uymayan işçi tazminatsız çıkarılır Sigara yasağına uymayan i...

İşyerinde sigara içme yasağı varsa ve işçi ‘yasak bölgelerde...

Kurumlar Kazancından İndirilecek ve İndirilmeyecek Giderler Kurumlar Kazancından İndi...

Kurumlar Vergisi Kanununun 6 nci maddesinde; ‘’Kurumlar verg...

Şirket Kurma İşlemlerinde Değişiklikler Yapıldı Şirket Kurma İşlemlerinde...

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında yapılan aşağıdaki...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ