SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

Damga Vergisi Teşviklerinden Tam Yararlanıyor Musunuz?

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım ortamına ilişkin işlem maliyetlerinin azaltılması, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ve benzeri amaçlarla son dönemde çok sayıda vergi düzenlemesi yapıldı. Tek tek bakıldığında belki önemsiz gibi gözüken, ancak özellikle bazı işletmeler için önemli avantajlar sağlayan damga vergisi düzenlemeleri, gördüğüm kadarıyla […]

29 Eylül 2017 - 11:58 'de eklendi ve 172. A+A-

Damga Vergisi Teşviklerinden Tam Yararlanıyor Musunuz?

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım ortamına ilişkin işlem maliyetlerinin azaltılması, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ve benzeri amaçlarla son dönemde çok sayıda vergi düzenlemesi yapıldı. Tek tek bakıldığında belki önemsiz gibi gözüken, ancak özellikle bazı işletmeler için önemli avantajlar sağlayan damga vergisi düzenlemeleri, gördüğüm kadarıyla çok sayıda başka düzenlemenin yanında ikinci planda kaldı. Şimdi uygulamasında karşılaştıkça, bu düzenlemelerden en azından bazılarının oldukça önemli olduğunu fark ediyorum. Çoğu yönetici ve meslek mensubunun da benzer durumda olacağını düşünerek, 2016 yılı başından beri yapılan damga vergisi düzenlemelerini özetlemek istedim.

Teşvik belgeli yatırımlar

Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yapılan yatırımlarla ilgili olarak düzenlenen bazı kâğıtlar damga vergisinden müstesna tutuldu. Bölge, sektör ve yatırım büyüklüğüne bakılmaksızın, damga vergisi istisnası kapsamında alınan kâğıtlar şunlar:

• Belge kapsamında yer alan yatırım mallarına ilişkin olarak yatırım teşvik belgesi sahibi yatırımcılarla bu malların üreticileri ve tedarikçileri arasında düzenlenen kâğıtlar.

• Münhasıran yatırım döneminde belge kapsamındaki yatırıma yönelik gayri maddi hakların kiralanması ve satın alınmasına ilişkin düzenlenen kâğıtlar.

• Belge kapsamında sabit kıymet yatırımlarının imal ve inşasına yönelik düzenlenen sözleşmeler, taahhütnameler, teminatlar ve bu mahiyetteki kâğıtlar.

• Yatırımlara yönelik danışmanlık ve teknik müşavirlik hizmetlerine ilişkin düzenlenen kâğıtlar.

Yüksek teknolojili ürünlerin imalatı

Yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararlarla belirlenen yüksek ve orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin imalatına ilişkin olarak imalatçılar ile tedarikçileri arasında mal ve hizmet alımı nedeniyle düzenlenen kâğıtlar damga vergisi istisnası kapsamına alındı.

Oldukça geniş kapsamlı, işletmelere ciddi vergi tasarrufu sağlayabilecek bir düzenleme. Düzenleme, kapsamdaki malların üreticilerinin tedarikçileri ile yaptıkları mal ve hizmet alım sözleşmeleri için istisna öngörüyor.

Enerji tasarrufu

Binalarda ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik olarak yapılan işlemler nedeniyle düzenlenen kâğıtlar için damga vergisi istisnası getirildi.

Özel bölgelerdeki arsalar

OSB, serbest bölgeler, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde bulunan arsaların tahsisine ilişkin olarak düzenlenen sözleşmeler ve taahhütnameler damga vergisinden müstesna tutuldu.

Taşımacılık

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından uluslararası ihaleye çıkarılmış yurt içi ve yurt dışı yolcu taşıma işlerini yüklenen tam mükellef firmaların bu faaliyetleri döviz kazandırıcı faaliyet olarak tanımlandı ve bu işlemler nedeniyle düzenlenen kâğıtlar damga vergisinden istisna edildi. Kanun’la ayrıca, uluslararası yük taşımacılığı ile ilgili kâğıtlar için uygulanan damga vergisi istisnasının kapsamına, taşımacılıktan döviz olarak kazanılan bedellerin yurda getirilmesi koşuluyla, yolcu taşımacılığına ilişkin kâğıtlar da dahil edildi.

Girişim sermayesi

Girişim sermayesi yatınm ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım fonlarının, girişim sermayesi yatınmları ile ilgili düzenlenen sözleşmeler ve bu sözleşmelere ilişkin düzenlenen diğer kâğıtlara damga vergisi istisnası sağlandı. Kanun’la ayrıca, gayrimenkul yatınm fonlarının münhasıran gayrimenkul portföylerine ilişkin alım satım sözleşmeleri ile gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerine damga vergisi istisnası getirildi.

Finansal kiralama

Finansal kiralama konusu malların tedarikine ilişkin olarak kiralayan ve satıcı arasında düzenlenen sözleşmeler ile teminatına ilişkin kâğıtlar damga vergisinden istisna edildi.

Bir nüshadan fazla kağıtlar

Bir nüshadan fazla olarak düzenlenen kâğıtlardan, nispi vergiye tabi olanların sadece bir nüshasının damga vergisine tabi olması sağlandı. Birden fazla nüsha kâğıt düzenlenmesi ne kadar yaygındır tahmin etmek güç ama varsa düzenleyenler için önemli bir düzenleme.

Sigorta öngören sözleşmeler

Damga vergisine tabi kâğıtlarda yer alan sigorta yaptırma taahhütleri istisna kapsamına alındı. Böylece özellikle taşıt aracı ve başka sabit kıymetlerin kiralanması işiyle uğraşanların önemli bir sorunu ortadan kaldırılmış oldu.

Pay devir sözleşmeleri

Anonim, limited ve eshamlı komandit şirketlerin pay devirlerine ilişkin kâğıtlar istisna kapsamına alındı.

Recep Bıyık – Dünya

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

29 Eylül 2017 - 11:58 'de eklendi ve 173. A+A-

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İşçi Arabulucuyla Alacağı Tazminatı Önceden Bilecek İşçi Arabulucuyla Alacağı Tazminatı Önce...

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

Ek/5 İş Kazasında Bildiriminde Belirsizlik Mi Var? Ek/5 İş Kazasında Bildiriminde Belirsizl...

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

Vergide Tahsil Zamanaşımını Kesen Ve Durduran Haller Nelerdir? Vergide Tahsil Zamanaşımını Kesen Ve Dur...

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

Gelir vergisi artışında geri adım Gelir vergisi artışında geri adım

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
İşçi Arabulucuyla Alacağı Tazminatı Önceden Bilecek İşçi Arabulucuyla Alacağı...

Meclis’te kabul edilen İş Mahkemeleri Kanunu’yla birlikte ça...

Ek/5 İş Kazasında Bildiriminde Belirsizlik Mi Var? Ek/5 İş Kazasında Bildiri...

EK/5 Madde hükümlerine tabi sigortalıların iş kazası ve mesl...

Vergide Tahsil Zamanaşımını Kesen Ve Durduran Haller Nelerdir? Vergide Tahsil Zamanaşımı...

Bilindiği gibi, 6183 sayılı AATUHK’nun 102.maddesinde tahsil...

Gelir vergisi artışında geri adım Gelir vergisi artışında g...

Gelir vergisinde üçüncü dilime girenlerin vergi kesintisi or...

Torba Kanun’la Değişecek Vergi Tebligat Hukuku Torba Kanun’la Deği...

Konumuza ilişkin olarak Torba Kanun Tasarısı ile öngörülen i...

Malulen Emeklilik Durumunda Şartlar Malulen Emeklilik Durumun...

Çalışma hayatında çalışma gücünün kaybedilmesi önemli bir ma...

İşsizlik Maaşına Düzenleme İşsizlik Maaşına Düzenlem...

Meclis’te görüşülen torba yasa ile asgari ücretten taşeronla...

Sağlık Yardımından Yararlanma Hakkı Hangi Hallerde Derhal Sona Erer? Sağlık Yardımından Yararl...

Ülkemizde 01.01.2012 tarihinden itibaren başlayan zorunlu ge...

Dağıtılmayan Kârların Vergilendirilmesinde Matrah Sorunu Dağıtılmayan Kârların Ver...

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın basına yansı...

İşyeri Kira Vergileri Ne Kadar Artacak İşyeri Kira Vergileri Ne ...

İŞYERİNDEN kira geliri elde edenler de yasa tasarısında yer ...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ