SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

Damga Vergisi Teşviklerinden Tam Yararlanıyor Musunuz?

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım ortamına ilişkin işlem maliyetlerinin azaltılması, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ve benzeri amaçlarla son dönemde çok sayıda vergi düzenlemesi yapıldı. Tek tek bakıldığında belki önemsiz gibi gözüken, ancak özellikle bazı işletmeler için önemli avantajlar sağlayan damga vergisi düzenlemeleri, gördüğüm kadarıyla […]

29 Eylül 2017 - 11:58 'de eklendi ve 322. A+A-

Damga Vergisi Teşviklerinden Tam Yararlanıyor Musunuz?

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım ortamına ilişkin işlem maliyetlerinin azaltılması, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ve benzeri amaçlarla son dönemde çok sayıda vergi düzenlemesi yapıldı. Tek tek bakıldığında belki önemsiz gibi gözüken, ancak özellikle bazı işletmeler için önemli avantajlar sağlayan damga vergisi düzenlemeleri, gördüğüm kadarıyla çok sayıda başka düzenlemenin yanında ikinci planda kaldı. Şimdi uygulamasında karşılaştıkça, bu düzenlemelerden en azından bazılarının oldukça önemli olduğunu fark ediyorum. Çoğu yönetici ve meslek mensubunun da benzer durumda olacağını düşünerek, 2016 yılı başından beri yapılan damga vergisi düzenlemelerini özetlemek istedim.

Teşvik belgeli yatırımlar

Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yapılan yatırımlarla ilgili olarak düzenlenen bazı kâğıtlar damga vergisinden müstesna tutuldu. Bölge, sektör ve yatırım büyüklüğüne bakılmaksızın, damga vergisi istisnası kapsamında alınan kâğıtlar şunlar:

• Belge kapsamında yer alan yatırım mallarına ilişkin olarak yatırım teşvik belgesi sahibi yatırımcılarla bu malların üreticileri ve tedarikçileri arasında düzenlenen kâğıtlar.

• Münhasıran yatırım döneminde belge kapsamındaki yatırıma yönelik gayri maddi hakların kiralanması ve satın alınmasına ilişkin düzenlenen kâğıtlar.

• Belge kapsamında sabit kıymet yatırımlarının imal ve inşasına yönelik düzenlenen sözleşmeler, taahhütnameler, teminatlar ve bu mahiyetteki kâğıtlar.

• Yatırımlara yönelik danışmanlık ve teknik müşavirlik hizmetlerine ilişkin düzenlenen kâğıtlar.

Yüksek teknolojili ürünlerin imalatı

Yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararlarla belirlenen yüksek ve orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin imalatına ilişkin olarak imalatçılar ile tedarikçileri arasında mal ve hizmet alımı nedeniyle düzenlenen kâğıtlar damga vergisi istisnası kapsamına alındı.

Oldukça geniş kapsamlı, işletmelere ciddi vergi tasarrufu sağlayabilecek bir düzenleme. Düzenleme, kapsamdaki malların üreticilerinin tedarikçileri ile yaptıkları mal ve hizmet alım sözleşmeleri için istisna öngörüyor.

Enerji tasarrufu

Binalarda ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik olarak yapılan işlemler nedeniyle düzenlenen kâğıtlar için damga vergisi istisnası getirildi.

Özel bölgelerdeki arsalar

OSB, serbest bölgeler, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde bulunan arsaların tahsisine ilişkin olarak düzenlenen sözleşmeler ve taahhütnameler damga vergisinden müstesna tutuldu.

Taşımacılık

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından uluslararası ihaleye çıkarılmış yurt içi ve yurt dışı yolcu taşıma işlerini yüklenen tam mükellef firmaların bu faaliyetleri döviz kazandırıcı faaliyet olarak tanımlandı ve bu işlemler nedeniyle düzenlenen kâğıtlar damga vergisinden istisna edildi. Kanun’la ayrıca, uluslararası yük taşımacılığı ile ilgili kâğıtlar için uygulanan damga vergisi istisnasının kapsamına, taşımacılıktan döviz olarak kazanılan bedellerin yurda getirilmesi koşuluyla, yolcu taşımacılığına ilişkin kâğıtlar da dahil edildi.

Girişim sermayesi

Girişim sermayesi yatınm ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım fonlarının, girişim sermayesi yatınmları ile ilgili düzenlenen sözleşmeler ve bu sözleşmelere ilişkin düzenlenen diğer kâğıtlara damga vergisi istisnası sağlandı. Kanun’la ayrıca, gayrimenkul yatınm fonlarının münhasıran gayrimenkul portföylerine ilişkin alım satım sözleşmeleri ile gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerine damga vergisi istisnası getirildi.

Finansal kiralama

Finansal kiralama konusu malların tedarikine ilişkin olarak kiralayan ve satıcı arasında düzenlenen sözleşmeler ile teminatına ilişkin kâğıtlar damga vergisinden istisna edildi.

Bir nüshadan fazla kağıtlar

Bir nüshadan fazla olarak düzenlenen kâğıtlardan, nispi vergiye tabi olanların sadece bir nüshasının damga vergisine tabi olması sağlandı. Birden fazla nüsha kâğıt düzenlenmesi ne kadar yaygındır tahmin etmek güç ama varsa düzenleyenler için önemli bir düzenleme.

Sigorta öngören sözleşmeler

Damga vergisine tabi kâğıtlarda yer alan sigorta yaptırma taahhütleri istisna kapsamına alındı. Böylece özellikle taşıt aracı ve başka sabit kıymetlerin kiralanması işiyle uğraşanların önemli bir sorunu ortadan kaldırılmış oldu.

Pay devir sözleşmeleri

Anonim, limited ve eshamlı komandit şirketlerin pay devirlerine ilişkin kâğıtlar istisna kapsamına alındı.

Recep Bıyık – Dünya

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

29 Eylül 2017 - 11:58 'de eklendi ve 323. A+A-

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bu kadınların her 1 yılını SGK 450 gün sayıp, erken emekli yapıyor Bu kadınların her 1 yılını SGK 450 gün s...

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

Çocuk işçi çalıştıran işverene 1.853 Lira para cezası (Cengiz TÜRK) Çocuk işçi çalıştıran işverene 1.853 Lir...

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

E-faturada “İrsaliye yerine geçer” ifadesi nasıl kullanılabilir? E-faturada “İrsaliye yerine geçer” ifade...

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

% 5 Vergi İndiriminde Dikkat Edilecek Hususlar % 5 Vergi İndiriminde Dikkat Edilecek Hu...

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bu kadınların her 1 yılını SGK 450 gün sayıp, erken emekli yapıyor Bu kadınların her 1 yılın...

Annelik dünyanın en güzel en mutlu duygusu olduğu kadar birç...

Çocuk işçi çalıştıran işverene 1.853 Lira para cezası (Cengiz TÜRK) Çocuk işçi çalıştıran işv...

A.ÇALIŞTIRMA YAŞI VE ÇOCUKLARI ÇALIŞTIRMA YASAĞI. 4857 sayıl...

E-faturada “İrsaliye yerine geçer” ifadesi nasıl kullanılabilir? E-faturada “İrsaliye yeri...

E-faturada “İrsaliye yerine geçer” ifadesinin nasıl kullanıl...

% 5 Vergi İndiriminde Dikkat Edilecek Hususlar % 5 Vergi İndiriminde Dik...

Vergi sisteminin ve uygulamanın vergiye uyumlu mükellefleri ...

İŞİ OLMAYANA 1611 LİRA MAAŞ… İŞİ OLMAYANA 1611 LİRA MA...

Yeni asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte işsizlerin aldı...

İş ve Keşif Artışı Damga Vergisini Doğurur Mu? İş ve Keşif Artışı Damga ...

Türk vergi sistemi içerisinde herhalde en çok eleştirilen ve...

Bilançoya tabi mükellef işi terkinden sonraki yıl yeniden işe başlarsa işletme defteri tutabilir mi? Bilançoya tabi mükellef i...

Bilanço esasına tabi mükellefin işi terk etmesi halinde erte...

Arsa (Kat) karşılığı inşaat işlerinde örnek maliyetleme (Cengiz Türk) Arsa (Kat) karşılığı inşa...

İnşaat Taahhüt ve Onarım İşleri yapan şirketin arsa karşılığ...

Ödenmeyen SGK primleri ile ilgili vergi dairesi ceza kesebilir mi? Ödenmeyen SGK primleri il...

Ödenmeyen SGK primleri ile ilgili vergi dairesi ceza kesebil...

Her 100 Liranın 10,6’sı Faize Gitti Her 100 Liranın 10,6̵...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılı merkezi yönetim bütçe ge...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ