Damga Vergisi Teşviklerinden Tam Yararlanıyor Musunuz? « SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
GAZETE İLAN BÜROSU
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

Damga Vergisi Teşviklerinden Tam Yararlanıyor Musunuz?

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım ortamına ilişkin işlem maliyetlerinin azaltılması, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ve benzeri amaçlarla son dönemde çok sayıda vergi düzenlemesi yapıldı. Tek tek bakıldığında belki önemsiz gibi gözüken, ancak özellikle bazı işletmeler için önemli avantajlar sağlayan damga vergisi düzenlemeleri, gördüğüm kadarıyla […]

29 Eylül 2017 - 11:58 'de eklendi ve 606. A+A-

Damga Vergisi Teşviklerinden Tam Yararlanıyor Musunuz?

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım ortamına ilişkin işlem maliyetlerinin azaltılması, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ve benzeri amaçlarla son dönemde çok sayıda vergi düzenlemesi yapıldı. Tek tek bakıldığında belki önemsiz gibi gözüken, ancak özellikle bazı işletmeler için önemli avantajlar sağlayan damga vergisi düzenlemeleri, gördüğüm kadarıyla çok sayıda başka düzenlemenin yanında ikinci planda kaldı. Şimdi uygulamasında karşılaştıkça, bu düzenlemelerden en azından bazılarının oldukça önemli olduğunu fark ediyorum. Çoğu yönetici ve meslek mensubunun da benzer durumda olacağını düşünerek, 2016 yılı başından beri yapılan damga vergisi düzenlemelerini özetlemek istedim.

Teşvik belgeli yatırımlar

Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yapılan yatırımlarla ilgili olarak düzenlenen bazı kâğıtlar damga vergisinden müstesna tutuldu. Bölge, sektör ve yatırım büyüklüğüne bakılmaksızın, damga vergisi istisnası kapsamında alınan kâğıtlar şunlar:

• Belge kapsamında yer alan yatırım mallarına ilişkin olarak yatırım teşvik belgesi sahibi yatırımcılarla bu malların üreticileri ve tedarikçileri arasında düzenlenen kâğıtlar.

• Münhasıran yatırım döneminde belge kapsamındaki yatırıma yönelik gayri maddi hakların kiralanması ve satın alınmasına ilişkin düzenlenen kâğıtlar.

• Belge kapsamında sabit kıymet yatırımlarının imal ve inşasına yönelik düzenlenen sözleşmeler, taahhütnameler, teminatlar ve bu mahiyetteki kâğıtlar.

• Yatırımlara yönelik danışmanlık ve teknik müşavirlik hizmetlerine ilişkin düzenlenen kâğıtlar.

Yüksek teknolojili ürünlerin imalatı

Yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararlarla belirlenen yüksek ve orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin imalatına ilişkin olarak imalatçılar ile tedarikçileri arasında mal ve hizmet alımı nedeniyle düzenlenen kâğıtlar damga vergisi istisnası kapsamına alındı.

Oldukça geniş kapsamlı, işletmelere ciddi vergi tasarrufu sağlayabilecek bir düzenleme. Düzenleme, kapsamdaki malların üreticilerinin tedarikçileri ile yaptıkları mal ve hizmet alım sözleşmeleri için istisna öngörüyor.

Enerji tasarrufu

Binalarda ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik olarak yapılan işlemler nedeniyle düzenlenen kâğıtlar için damga vergisi istisnası getirildi.

Özel bölgelerdeki arsalar

OSB, serbest bölgeler, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde bulunan arsaların tahsisine ilişkin olarak düzenlenen sözleşmeler ve taahhütnameler damga vergisinden müstesna tutuldu.

Taşımacılık

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından uluslararası ihaleye çıkarılmış yurt içi ve yurt dışı yolcu taşıma işlerini yüklenen tam mükellef firmaların bu faaliyetleri döviz kazandırıcı faaliyet olarak tanımlandı ve bu işlemler nedeniyle düzenlenen kâğıtlar damga vergisinden istisna edildi. Kanun’la ayrıca, uluslararası yük taşımacılığı ile ilgili kâğıtlar için uygulanan damga vergisi istisnasının kapsamına, taşımacılıktan döviz olarak kazanılan bedellerin yurda getirilmesi koşuluyla, yolcu taşımacılığına ilişkin kâğıtlar da dahil edildi.

Girişim sermayesi

Girişim sermayesi yatınm ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım fonlarının, girişim sermayesi yatınmları ile ilgili düzenlenen sözleşmeler ve bu sözleşmelere ilişkin düzenlenen diğer kâğıtlara damga vergisi istisnası sağlandı. Kanun’la ayrıca, gayrimenkul yatınm fonlarının münhasıran gayrimenkul portföylerine ilişkin alım satım sözleşmeleri ile gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerine damga vergisi istisnası getirildi.

Finansal kiralama

Finansal kiralama konusu malların tedarikine ilişkin olarak kiralayan ve satıcı arasında düzenlenen sözleşmeler ile teminatına ilişkin kâğıtlar damga vergisinden istisna edildi.

Bir nüshadan fazla kağıtlar

Bir nüshadan fazla olarak düzenlenen kâğıtlardan, nispi vergiye tabi olanların sadece bir nüshasının damga vergisine tabi olması sağlandı. Birden fazla nüsha kâğıt düzenlenmesi ne kadar yaygındır tahmin etmek güç ama varsa düzenleyenler için önemli bir düzenleme.

Sigorta öngören sözleşmeler

Damga vergisine tabi kâğıtlarda yer alan sigorta yaptırma taahhütleri istisna kapsamına alındı. Böylece özellikle taşıt aracı ve başka sabit kıymetlerin kiralanması işiyle uğraşanların önemli bir sorunu ortadan kaldırılmış oldu.

Pay devir sözleşmeleri

Anonim, limited ve eshamlı komandit şirketlerin pay devirlerine ilişkin kâğıtlar istisna kapsamına alındı.

Recep Bıyık – Dünya

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

29 Eylül 2017 - 11:58 'de eklendi ve 607. A+A-

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bayram İkramiyesi Bayram İkramiyesi

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

Kendi İşyerinden Emekli Aldığı Maaşı Geri Ödüyor Kendi İşyerinden Emekli Aldığı Maaşı Ger...

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

Emekliye Maaş Artışı Geliyor Emekliye Maaş Artışı Geliyor

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikteki Değişiklikler Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin ...

Başta yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında olmak üzere, üretimi ve istihdamı artıracak yatırımların teşvik edilmesi, yatırım or...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SMMM STAJA GİRİŞ KİTABI GÜNCEL
SON EKLENEN HABERLER
Matrah artırımı yaparken nelere dikkat edeceğiz ? Matrah artırımı yaparken ...

Matrah artırımından yararlanıp yararlanmama konusunda teredd...

Yükselen Kur Karşısında Dövize Endeksli Sözleşmelerin Durumu Yükselen Kur Karşısında D...

Yükselen Kur Karşısında Dövize Endeksli Sözleşmelerin Durumu...

Vergi kaydı olanlar geriye dönük bağ-kur borçlanması yapabilir mi ? Vergi kaydı olanlar geriy...

Vergi Kaydım Nedeniyle Dava Yoluyla 2000-2002 Arasını Kazana...

İşyerinden Ayrılan İşçi Para Cezası Öder Mi? İşyerinden Ayrılan İşçi P...

İşyerinden Ayrılan İşçi Para Cezası Öder Mi? – Ben müh...

Bayram İkramiyesi Bayram İkramiyesi

Emeklinin yüzünü güldüren bayram ikramiyesi son iki bayramda...

Kendi İşyerinden Emekli Aldığı Maaşı Geri Ödüyor Kendi İşyerinden Emekli A...

SGK’nın teknolojik altyapısı bazen emeklilere kötü oyunlar o...

Emekliye Maaş Artışı Geliyor Emekliye Maaş Artışı Geli...

Son yıllarda başta Bağ-Kur emeklileri olmak üzere tüm emekli...

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikteki Değişiklikler Küçük ve Orta Büyüklüktek...

Sirküler No: 2340 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının...

Evli Eşlerden Birinin Vergi Borcunun Diğerine Etkisi Nedir ? Evli Eşlerden Birinin Ver...

Evli eşlerden birinin vergi borcu nedeniyle, aileye ait konu...

Ateş çemberinde ne yapmalı, ne yapmamalı ? Ateş çemberinde ne yapmal...

Ateş çemberinde ne yapmalı, ne yapmamalı ?   Konumuz ta...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ