SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
GAZETE İLAN BÜROSU
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

Engelli Çalışanların Hakları

Engellilerin de toplumun temel parçalarından birisi olduklarını hissetmelerinin en önemli göstergesi herkes gibi çalışma ve sosyalleşme haklarının sağlanmasıdır. Engellilerin toplumsal hayata adapte olabilmesi için öncelikli olarak karşılaştıkları engelleri kaldırmak gerekiyor. Başta istihdam olmak üzere eğitime erişimleri ve sosyalleşmeleri kolaylaştırmalı, tüm vatandaşların engellilerin hakları konusunda bilinçlendirilmelidir. Türkiye işgücü piyasalarını dezavantajı gruplara açmak için çalışmalarına devam ediyor. […]

09 Nisan 2018 - 10:29 'de eklendi ve 280. A+A-

Engelli Çalışanların Hakları

Engellilerin de toplumun temel parçalarından birisi olduklarını hissetmelerinin en önemli göstergesi herkes gibi çalışma ve sosyalleşme haklarının sağlanmasıdır. Engellilerin toplumsal hayata adapte olabilmesi için öncelikli olarak karşılaştıkları engelleri kaldırmak gerekiyor.

Başta istihdam olmak üzere eğitime erişimleri ve sosyalleşmeleri kolaylaştırmalı, tüm vatandaşların engellilerin hakları konusunda bilinçlendirilmelidir.

Türkiye işgücü piyasalarını dezavantajı gruplara açmak için çalışmalarına devam ediyor. Son yıllarda kaydedilen gelişmeler de bunun en açık göstergesi.

Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakan Jülide Sarıeroğlu’nun belirtmiş olduğu üzere, 2002 yılından beri İŞKUR aracılığıyla toplamda 370 bin engelli işe yerleştirildi.

Yine 2012 yılından itibaren 40 bin 233 engellinin İŞKUR programlarından faydalanması sağlandı. Son yapılan düzenleme ile engelli vatandaşların EKPSS ve kura yöntemiyle kamu kurumlarına yerleştirilmesine imkân sağlandı. Böylece sadece özel sektörde değil kamuda da büyük oranda engelli istihdamı sağlanmış olacak.

Engelli vatandaşların istihdama erişmesi için yapılan birçok düzenleme bulunuyor. 50 ve daha fazla işçi çalıştıran özel sektör işyerlerinde işçi sayısının yüzde 3 ü; kamu işyerlerinde ise işçi sayısının yüzde 4 ü kadar engelli çalıştırılmak zorunda. İstihdam edilecek engelli işsizliklerin İŞKUR aracılığıyla sağlanması mümkün. Bu konuda İŞKUR önemli kolaylıklar sağlamaktadır.
İşverenler, engelli çalıştırma yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. Çalıştırılmayan her işçi ve çalıştırılmayan her ay için 2018 yılında 2 bin 627 TL idari para cezası uygulanmaktadır.
Engelli çalışanlar, iş mevzuatı hükümlerince korunmaktadır. Yer altı ve su altı işlerinde engelli işçi çalıştırılması yasaklanmıştır. İşveren, engelli işçileri sağlık durumuna uygun işlerde çalıştırmak zorundadır. Eğer engelli çalışanın sağlık raporunda gece çalışmasını yapamayacağı belirtilmişse, işveren engelli çalışanlara gece çalıştırması yaptıramaz. Ayrıca gerek işe alımlarda gerekse de çalışma şartlarında engelli çalışanlara karşı ayrımcılık yapılamaz.
Özel sektör işverenlerinin çalıştırdıkları engelliler için sigorta prim teşvikinden yararlanması da mümkündür. Özel sektör işverenlerinin kontenjan dâhilinde veya kontenjan fazlası olarak ya da yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştırmaları durumunda işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki sosyal güvenlik primi işveren paylarının tamamı Hazinece karşılanmaktadır.

2018 yılında düzenlenen teşvikler arasında engelli istihdamı halinde yapılarak ilave istihdam desteği verileceği düzenlenmiştir. 7103 Sayılı Torba Yasa’yla yapılan düzenlemeye göre, 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe alınan her bir ilave engelli sigortalı 18 ay süreyle sigorta prim teşviki verilecektir. İşe alınan sigortalının İŞKUR’a kayıtlı engelli olması gerekir.
Engellilerin de çalıştıkları dönemlerde gelir vergisi indiriminden yararlanacak daha az vergi ödemeleri mümkün. Çalışma gücünün asgarî yüzde 80’ini kaybetmiş bulunan hizmet birinci derece, asgarî yüzde 60’ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ikinci derece, asgarî yüzde 40’ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ise üçüncü derece engelli sayılmaktadır. Gelir Vergisi Genel Tebliği’ne göre engellilik derecesine göre sırasıyla 1000, 530 ve 240 Türk Lirası tutarında gelir vergisi indirimi uygulanmaktadır.

İBRAHİM IŞIKLI

dunya.com

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

09 Nisan 2018 - 10:29 'de eklendi ve 281. A+A-

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
7143 sayılı Kanundaki süreler uzatılmalıdır! 7143 sayılı Kanundaki süreler uzatılmalı...

Engellilerin de toplumun temel parçalarından birisi olduklarını hissetmelerinin en önemli göstergesi herkes gibi çalışma ve sosyalleşme...

Asgari yıllık izin sürelerine dikkat! Asgari yıllık izin sürelerine dikkat!

Engellilerin de toplumun temel parçalarından birisi olduklarını hissetmelerinin en önemli göstergesi herkes gibi çalışma ve sosyalleşme...

Yurt dışı şube kazançlarında vergileme Yurt dışı şube kazançlarında vergileme...

Engellilerin de toplumun temel parçalarından birisi olduklarını hissetmelerinin en önemli göstergesi herkes gibi çalışma ve sosyalleşme...

Kiralanmış taşınmazın satışında KDV istisnası Kiralanmış taşınmazın satışında KDV isti...

Engellilerin de toplumun temel parçalarından birisi olduklarını hissetmelerinin en önemli göstergesi herkes gibi çalışma ve sosyalleşme...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SMMM STAJA GİRİŞ KİTABI GÜNCEL
SON EKLENEN HABERLER
SMMM Staja Başlama Kitabımız Yayınlandı (2018 Temmuz Baskı) SMMM Staja Başlama Kitabı...

SMMM STAJA GİRİŞ SINAVI HAZIRLIK KİTABI 2018/2. BASKIMIZ YAY...

2018/2. Dönem Staja Giriş Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlanmıştır 2018/2. Dönem Staja Giriş...

2018/2. Dönem Staja Giriş Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlanm...

20 Temmuz 2018 Tarihli ve 30484 Sayılı Resmî Gazete 20 Temmuz 2018 Tarihli ve...

ÖNCEKİ SONRAKİ YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ   YÖNETMELİKLER ...

7143 sayılı Kanundaki süreler uzatılmalıdır! 7143 sayılı Kanundaki sür...

Bilindiği gibi, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığ...

Asgari yıllık izin sürelerine dikkat! Asgari yıllık izin sürele...

Anayasal güvence altına alınan haklardan birisi olan yıllık ...

“Mali Tatil” uygulamasında beyan ve ödeme tarihlerine dikkat “Mali Tatil” uygulamasınd...

2018 YILI MALİ TATİL UYGULAMASI DOSYASI 5604 sayılı Mali Tat...

HAL uygulaması sona erdi… HAL uygulaması sona erdi…...

20 Temmuz 2016’da ilan edilen ve 7 kez uzatılan OHAL uygulam...

19 Temmuz 2018 Tarihli ve 30483 Sayılı Resmî Gazete 19 Temmuz 2018 Tarihli ve...

YASAMA BÖLÜMÜ   TBMM KARARLARI 1189   Türkiye Büyük Mil...

Yurt dışı şube kazançlarında vergileme Yurt dışı şube kazançları...

Bilindiği gibi tam mükellef gerçek ve tüzel kişiler yurt içi...

Kiralanmış taşınmazın satışında KDV istisnası Kiralanmış taşınmazın sat...

30.4.2015 günlü DÜNYA gazetesindeki bu köşemizde yayınlanan ...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ