SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

Geç Gelen Yurt Dışı Hizmet Faturalarının KDV İndiriminde Devrim Niteliğinde Değişiklik

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “pratik” düzenlemelerin her zaman uyum içinde olması mümkün olamıyor. Bir yandan iş hayatının aksamadan yürütülmesi, aynı zamanda vergi mevzuatına uyumun hedeflenmesi mükellefler açısından “teoride güzel, ancak günlük hayatta nasıl uygulanacak?” sorusunu beraberinde getiriyor. İşte bu soruya neden olan konulardan biri, yurt […]

29 Mart 2017 - 14:02 'de eklendi ve 693. A+A-

Geç Gelen Yurt Dışı Hizmet Faturalarının KDV İndiriminde Devrim Niteliğinde Değişiklik

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “pratik” düzenlemelerin her zaman uyum içinde olması mümkün olamıyor.

Bir yandan iş hayatının aksamadan yürütülmesi, aynı zamanda vergi mevzuatına uyumun hedeflenmesi mükellefler açısından “teoride güzel, ancak günlük hayatta nasıl uygulanacak?” sorusunu beraberinde getiriyor.

İşte bu soruya neden olan konulardan biri, yurt dışından alınan hizmet faturalarının* hesap dönemi kapandıktan sonra şirketlere ulaşması ve fatura tutarları üzerinden hesaplanan II No:lu KDV’nin indirim konusu yapılamamasıydı.

Resmi Gazete’de** yayımlanan 11 Seri No’lu KDV Genel Uygulama Tebliği ile yapılan devrim niteliğinde bu değişiklikle, bahse konu faturalar hesap dönemi kapandıktan sonra düzenlense dahi, II No’lu KDV’nin indirimi artık mümkün.

Bahsettiğimiz bu düzenlemenin öncesi ve sonrasını inceleyelim.

Eski Uygulama Nasıldı?

1 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeyle, geç düzenlenen yurt dışı hizmet faturaları üzerinden hesaplanması gereken KDV’nin beyan dönemine ilişkin açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamaları kısaca hatırlayalım:

  • Tevkifata tabi işlemlerde KDV’nin beyan dönemi  “Vergiyi Doğuran Olay” ile belirlenecektir.

  • Bu kapsamda, işleme ait fatura veya benzeri belge, izleyen ay içinde düzenlense dahi, sorumlu sıfatıyla beyan, işlemin vuku bulduğu dönemin beyan süresi içinde yapılacaktır. Hizmet işlemlerinde, hizmetin ayın sonunda tamamlanması halinde de, fatura izleyen ayda düzenlense dahi bu şekilde işlem yapılacaktır. İşlem bedelinin ödenmemesi, işleme ait faturanın süresinde düzenlenmemesi, alıcıya geç gelmesi veya hiç gelmemesi tevkifatın yapılıp yukarıda belirtilen süre içinde sorumlu tarafından beyan edilmesine engel değildir.

KDV indirimi açısından ise, KDV Kanunu’nun 29’uncu maddesinde “İndirim” hakkının vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabileceği belirtilmiştir.

Diğer bir ifadeyle, eski uygulamada yurtdışından beklediğiniz hizmet faturasının takvim dönemi kapandıktan sonra düzenlenmesi durumunda sorumlu sıfatıyla KDV işlemin vuku bulduğu (hizmetin sunulduğu) dönemin II No’lu KDV beyannamesi ile beyan edilse bile, faturanın geç düzenlenmesi ve takvim yılının aşılması nedeniyle I No’lu KDV beyannamesinde indirim konusu yapılamıyor ve bu konu mükellefler nezdinde yargıya intikal ettiriliyordu.

Yeni Düzenleme Ne Getiriyor?

11 Seri No’lu KDV Genel Uygulama Tebliği ile “İndirim”e ilişkin düzenlemelerin yapıldığı (III/C-5.6.) bölümünün sonuna aşağıdaki açıklama eklenmiştir

“Sorumlu sıfatıyla KDV beyanının hiç yapılmadığının veya eksik yapıldığının tespiti üzerine veya mükellefin kanuni süresinden sonra sorumlu sıfatıyla verdiği beyanname üzerine bu vergilerin tarh edilmesi halinde, tarh edilen KDV’nin vergi dairesine ödenmesi ve ödemenin gerçekleştiği takvim yılı aşılmaması şartıyla, ödenen KDV’nin indirim konusu yapılması mümkündür.”

Yapılan bu düzenlemeyle, KDV’de “dönemsellik” ve “takvim yılı” uygulamasına sorumlu sıfatıyla KDV açısından olumlu bir ayrım getirilmiş olup, takvim yılı kapandıktan sonra gelen yurtdışı hizmet faturaları üzerinden beyan edilen sorumlu sıfatıyla KDV’nin ödendiği dönemde indirimine imkan sağlanmıştır.

Sorumlu Vergicilik Bakışıyla…

Yapılan bu değişiklikle, “teori” ve “pratik” düzenlemelerin uyum içinde olamadığı ve mükellefler açısından indirim konusu yapılamayan KDV nedeniyle maliyetli olan bir sürece çözüm getirilmiş oldu.

Gerek uygulamada vergi incelemelerinde yaşanan ihtilaflar, gerek mükelleflerin “KDV indirim” haklarını savunmak için ihtirazi kayıt ile verdiği KDV beyannameleri nedeniyle yargıya taşınan bu konunun çözüme kavuşturulması, vergi düzenlemelerinin “pratik” hayata uyumuna yönelik yapılan önemli bir düzenleme olarak şirketlerin vergi ajandalarına dahil edilmiş oldu.

*Royalty, management fee, cost allocation vb…

**15.02.2017 tarih ve 29980 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.​

 

DİDEM KEŞMİR

kpmgvergi.com

 

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

29 Mart 2017 - 14:02 'de eklendi ve 694. A+A-

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2018 Asgari Ücretli Çalışanın İşverene Maliyeti 2018 Asgari Ücretli Çalışanın İşverene M...

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “p...

2018 yılında EKSİK GÜN bildirim şartlarında değişiklik yapıldı 2018 yılında EKSİK GÜN bildirim şartları...

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “p...

KDV İadesinde Hangi Belgeleri İstenir ? KDV İadesinde Hangi Belgeleri İstenir ?...

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “p...

Vergi Suçlarında Dava Zamanaşımı Vergi Suçlarında Dava Zamanaşımı

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “p...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
İŞSİZLİK SİGORTASI İŞÇİ İÇİN VAR İŞSİZLİK SİGORTASI İŞÇİ İ...

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanu...

İşverenler Dikkat! Kişisel Verileri Korumayana Ceza Var! İşverenler Dikkat! Kişise...

Son yılların en önemli konularından birisi olmasına rağmen k...

Bu kadınların her 1 yılını SGK 450 gün sayıp, erken emekli yapıyor Bu kadınların her 1 yılın...

Annelik dünyanın en güzel en mutlu duygusu olduğu kadar birç...

Çocuk işçi çalıştıran işverene 1.853 Lira para cezası (Cengiz TÜRK) Çocuk işçi çalıştıran işv...

A.ÇALIŞTIRMA YAŞI VE ÇOCUKLARI ÇALIŞTIRMA YASAĞI. 4857 sayıl...

E-faturada “İrsaliye yerine geçer” ifadesi nasıl kullanılabilir? E-faturada “İrsaliye yeri...

E-faturada “İrsaliye yerine geçer” ifadesinin nasıl kullanıl...

% 5 Vergi İndiriminde Dikkat Edilecek Hususlar % 5 Vergi İndiriminde Dik...

Vergi sisteminin ve uygulamanın vergiye uyumlu mükellefleri ...

İŞİ OLMAYANA 1611 LİRA MAAŞ… İŞİ OLMAYANA 1611 LİRA MA...

Yeni asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte işsizlerin aldı...

İş ve Keşif Artışı Damga Vergisini Doğurur Mu? İş ve Keşif Artışı Damga ...

Türk vergi sistemi içerisinde herhalde en çok eleştirilen ve...

Bilançoya tabi mükellef işi terkinden sonraki yıl yeniden işe başlarsa işletme defteri tutabilir mi? Bilançoya tabi mükellef i...

Bilanço esasına tabi mükellefin işi terk etmesi halinde erte...

Arsa (Kat) karşılığı inşaat işlerinde örnek maliyetleme (Cengiz Türk) Arsa (Kat) karşılığı inşa...

İnşaat Taahhüt ve Onarım İşleri yapan şirketin arsa karşılığ...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ