SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
GAZETE İLAN BÜROSU
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

Geç Gelen Yurt Dışı Hizmet Faturalarının KDV İndiriminde Devrim Niteliğinde Değişiklik

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “pratik” düzenlemelerin her zaman uyum içinde olması mümkün olamıyor. Bir yandan iş hayatının aksamadan yürütülmesi, aynı zamanda vergi mevzuatına uyumun hedeflenmesi mükellefler açısından “teoride güzel, ancak günlük hayatta nasıl uygulanacak?” sorusunu beraberinde getiriyor. İşte bu soruya neden olan konulardan biri, yurt […]

29 Mart 2017 - 14:02 'de eklendi ve 859. A+A-

Geç Gelen Yurt Dışı Hizmet Faturalarının KDV İndiriminde Devrim Niteliğinde Değişiklik

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “pratik” düzenlemelerin her zaman uyum içinde olması mümkün olamıyor.

Bir yandan iş hayatının aksamadan yürütülmesi, aynı zamanda vergi mevzuatına uyumun hedeflenmesi mükellefler açısından “teoride güzel, ancak günlük hayatta nasıl uygulanacak?” sorusunu beraberinde getiriyor.

İşte bu soruya neden olan konulardan biri, yurt dışından alınan hizmet faturalarının* hesap dönemi kapandıktan sonra şirketlere ulaşması ve fatura tutarları üzerinden hesaplanan II No:lu KDV’nin indirim konusu yapılamamasıydı.

Resmi Gazete’de** yayımlanan 11 Seri No’lu KDV Genel Uygulama Tebliği ile yapılan devrim niteliğinde bu değişiklikle, bahse konu faturalar hesap dönemi kapandıktan sonra düzenlense dahi, II No’lu KDV’nin indirimi artık mümkün.

Bahsettiğimiz bu düzenlemenin öncesi ve sonrasını inceleyelim.

Eski Uygulama Nasıldı?

1 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeyle, geç düzenlenen yurt dışı hizmet faturaları üzerinden hesaplanması gereken KDV’nin beyan dönemine ilişkin açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamaları kısaca hatırlayalım:

  • Tevkifata tabi işlemlerde KDV’nin beyan dönemi  “Vergiyi Doğuran Olay” ile belirlenecektir.

  • Bu kapsamda, işleme ait fatura veya benzeri belge, izleyen ay içinde düzenlense dahi, sorumlu sıfatıyla beyan, işlemin vuku bulduğu dönemin beyan süresi içinde yapılacaktır. Hizmet işlemlerinde, hizmetin ayın sonunda tamamlanması halinde de, fatura izleyen ayda düzenlense dahi bu şekilde işlem yapılacaktır. İşlem bedelinin ödenmemesi, işleme ait faturanın süresinde düzenlenmemesi, alıcıya geç gelmesi veya hiç gelmemesi tevkifatın yapılıp yukarıda belirtilen süre içinde sorumlu tarafından beyan edilmesine engel değildir.

KDV indirimi açısından ise, KDV Kanunu’nun 29’uncu maddesinde “İndirim” hakkının vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabileceği belirtilmiştir.

Diğer bir ifadeyle, eski uygulamada yurtdışından beklediğiniz hizmet faturasının takvim dönemi kapandıktan sonra düzenlenmesi durumunda sorumlu sıfatıyla KDV işlemin vuku bulduğu (hizmetin sunulduğu) dönemin II No’lu KDV beyannamesi ile beyan edilse bile, faturanın geç düzenlenmesi ve takvim yılının aşılması nedeniyle I No’lu KDV beyannamesinde indirim konusu yapılamıyor ve bu konu mükellefler nezdinde yargıya intikal ettiriliyordu.

Yeni Düzenleme Ne Getiriyor?

11 Seri No’lu KDV Genel Uygulama Tebliği ile “İndirim”e ilişkin düzenlemelerin yapıldığı (III/C-5.6.) bölümünün sonuna aşağıdaki açıklama eklenmiştir

“Sorumlu sıfatıyla KDV beyanının hiç yapılmadığının veya eksik yapıldığının tespiti üzerine veya mükellefin kanuni süresinden sonra sorumlu sıfatıyla verdiği beyanname üzerine bu vergilerin tarh edilmesi halinde, tarh edilen KDV’nin vergi dairesine ödenmesi ve ödemenin gerçekleştiği takvim yılı aşılmaması şartıyla, ödenen KDV’nin indirim konusu yapılması mümkündür.”

Yapılan bu düzenlemeyle, KDV’de “dönemsellik” ve “takvim yılı” uygulamasına sorumlu sıfatıyla KDV açısından olumlu bir ayrım getirilmiş olup, takvim yılı kapandıktan sonra gelen yurtdışı hizmet faturaları üzerinden beyan edilen sorumlu sıfatıyla KDV’nin ödendiği dönemde indirimine imkan sağlanmıştır.

Sorumlu Vergicilik Bakışıyla…

Yapılan bu değişiklikle, “teori” ve “pratik” düzenlemelerin uyum içinde olamadığı ve mükellefler açısından indirim konusu yapılamayan KDV nedeniyle maliyetli olan bir sürece çözüm getirilmiş oldu.

Gerek uygulamada vergi incelemelerinde yaşanan ihtilaflar, gerek mükelleflerin “KDV indirim” haklarını savunmak için ihtirazi kayıt ile verdiği KDV beyannameleri nedeniyle yargıya taşınan bu konunun çözüme kavuşturulması, vergi düzenlemelerinin “pratik” hayata uyumuna yönelik yapılan önemli bir düzenleme olarak şirketlerin vergi ajandalarına dahil edilmiş oldu.

*Royalty, management fee, cost allocation vb…

**15.02.2017 tarih ve 29980 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.​

 

DİDEM KEŞMİR

kpmgvergi.com

 

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

29 Mart 2017 - 14:02 'de eklendi ve 860. A+A-

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
GEÇMİŞE DÖNÜK TEŞVİK UYGULAMASI GEÇMİŞE DÖNÜK TEŞVİK UYGULAMASI

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “p...

Kira gelirleri ve Yıllık gelir vergisi beyanlarında son gün 26 Mart 2018 Kira gelirleri ve Yıllık gelir vergisi b...

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “p...

Sahte Fatura Kullananlar Bankadan ödeme Yaparsa … Sahte Fatura Kullananlar Bankadan ödeme ...

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “p...

Devreden KDV Gider Yazılabilir Mi ? Devreden KDV Gider Yazılabilir Mi ?

Teknolojik gelişmelerin hızının bile yetersiz kaldığı günlük iş hayatında, vergi uygulamaları açısından “teori” ve “p...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SMMM STAJA GİRİŞ KİTABI GÜNCEL
SON EKLENEN HABERLER
Bildirim Süresinde İşçiye Günde 2 Saat İş Arama İzni Bildirim Süresinde İşçiye...

3 yıldan uzun süredir aynı işyerinde çalışan kişiler işten a...

ÖTV İade Talebinde Bulunan Mükelleflerin Bazı Belgeleri Elektronik Ortamda Göndermelerine İlişkin Sirküler Yayımlandı ÖTV İade Talebinde Buluna...

Sirküler No: 2239 3/4/2018 tarihli ve ÖTV-3/2018-1 sayılı Öz...

Borcu Ertelet Teşviki Al Borcu Ertelet Teşviki Al

SGK borcu bulunan işletmelere tecil ve taksit fırsatı getire...

Vergi Pişmanlık Başvurusu Nedir? Pişmanlıktan Kimler Yararlanabilir? Vergi Pişmanlık Başvurusu...

Maliye’nin uygulamaya koyduğu ve beyan edilmeyen ya da...

Vergi hukukunda özel usulsüzlük cezası Vergi hukukunda özel usul...

Vergi hukukunda özel usulsüzlük cezası Vergi hukuku açısında...

Evde bakım parası ve engelli aylığı Evde bakım parası ve enge...

Engelli aylığı ve evde bakım parası, engellilerin yoksulluğa...

Kurumların Yurt Dışı Şubelerinden Elde Ettikleri Kazançların Mali Tablolara Yansıması ve Kurumlar Vergisi Beyannamesinde Bildirimi Kurumların Yurt Dışı Şube...

Kurumların yurt dışında bulunan ve şube olarak faaliyet göst...

Sigara yasağına uymayan işçi tazminatsız çıkarılır Sigara yasağına uymayan i...

İşyerinde sigara içme yasağı varsa ve işçi ‘yasak bölgelerde...

Kurumlar Kazancından İndirilecek ve İndirilmeyecek Giderler Kurumlar Kazancından İndi...

Kurumlar Vergisi Kanununun 6 nci maddesinde; ‘’Kurumlar verg...

Şirket Kurma İşlemlerinde Değişiklikler Yapıldı Şirket Kurma İşlemlerinde...

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında yapılan aşağıdaki...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ