SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

GSS Prim Borcu Olanlar İçin Son Gün 2 Kasım 2015

GSS Prim Borcu Olanlar İçin Son Günler SGK’ya GSS prim borcu olanlar 2 Kasım’a kadar başvuruda bulunarak borçlarını taksitle ödeyebilirler. Yoksa SGK, prim borcu için icra yoluna başvurabilir. Gelir testi uygulamasının sağlıklı işlememesi nedeniyle 11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6552 sayılı kanun (Torba Yasa) ile gelir testi yaptırmayanlara ve GSS prim borcu olanlara […]

28 Ekim 2015 - 10:42 'de eklendi ve 3396. A+A-

GSS Prim Borcu Olanlar İçin Son Gün 2 Kasım 2015

GSS Prim Borcu Olanlar İçin Son Günler

SGK’ya GSS prim borcu olanlar 2 Kasım’a kadar başvuruda bulunarak borçlarını taksitle ödeyebilirler. Yoksa SGK, prim borcu için icra yoluna başvurabilir.

Gelir testi uygulamasının sağlıklı işlememesi nedeniyle 11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6552 sayılı kanun (Torba Yasa) ile gelir testi yaptırmayanlara ve GSS prim borcu olanlara ikinci bir şans ve af imkânı getirilmişti.
Buna göre, eğer hiç ge­lir tes­ti yaptırılmamışsa ve bu se­bep­le borç ortaya çıkmışsa, 31 Mart 2015 tarihine kadar yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurularak ge­lir tes­ti­ yaptırılması gerekiyordu. Ancak bu süre uzatıldı ve 30 Eylül olarak belirlendi.
30 Eylül’e kadar birçok kişi gelir testi yaptırdı. Ancak bunun yanında gelir testi yaptırmayan veya önceden GSS prim borcu olan milyonlarca kişi var. İşte bu kişilerin 2 Kasım’a kadar SGK’ya başvurması gerekiyor. Böylece borçlarını yapılandırıp taksitle ödeyebilecekler.
Kafalar Karışık
GSS prim borcu olanlar için başvurup taksitle ödeme imkânı getirildi ancak siyasilerin seçim vaatleri kafaları iyice karıştırdı. Öyle ki Başbakan Davutoğlu dahil hemen hemen tüm siyasiler gelir testinden doğan prim borçlarının silineceğini söylüyorlar meydanlarda.
Durum böyle olunca da vatandaşlar prim borçlarını ödeyip ödememekte kararsız. Tabii borcu ödeyip (daha önceden de olduğu gibi) enayi durumuna düşmek de var. Bunun yanında belki de sözler tutulmayacak ve ödenmeyen borçlar için icra yazısı gönderilecek.

Borç 18 taksitte ödenebilir
GSS prim borçlarının, ikişer aylık süreler itibariyle 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödenmesi mümkün. Yani borçlular borçlarını en fazla 36 aylık bir süre içinde ödeyebilecekler.
Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bir takvim yılı içinde ikiden fazla taksit süresinde ödenmezse veya eksik ödenirse yapılandırma hakkı kaybedilecek ve prim borçları eski haline dönecek. Bu sebeple taksitlerin aksatılmaması çok önemli.

GSS Borcunuz Varsa İcra Gelebilir
Bildiğiniz gibi 1 Ekim 2015 Perşembe tarihli Resmi Gazete’de bir bakanlar kurulu Kararı yayımlandı ve GSS prim borcu olan kişilerin yıl sonuna kadar devlet hastanelerinden sağlık hizmeti almaları imkanı getirildi.
Aslında çok da doğru bir karar verildi. Çünkü sağlık hakkı anayasal bir hak ve bir kişinin borcu olduğu için bu haktan mahrum bırakılması zaten anayasaya aykırıydı. Bu sebeple GSS’nin mantığında büyük bir sorun vardı.
Ancak çıkartılan bu bakanlar kurulu kararı, her ne kadar GSS borçlularına yıl sonuna kadar hastane kapılarını açsa da prim borcunun takip edilmeyeceği anlamına gelmiyor. Yani ödenmemiş prim borçlarınızı ödemezseniz veya taksitlendirmezseniz SGK icra yoluya bu primleri faiziyle tahsil edecektir. Bu sebeple 1 Kasım seçimleri sonrasında GSS borçları tekrar gündeme gelecek gibi görünüyor.

EMEKLİYE PRİM ORANI %10
Soru: Mehmet Bey, ben bu yıl başında memuriyetten emekli oldum. Aldığım emekli ikramiyesiyle bir dükkân açmayı düşünüyorum. Bu durumda kendim için tekrar SGK’ya prim ödemem gerekiyor mu? (Cemil D.)
Cevap: Cemil Bey, emekli olduktan sonra bir iş kurarsanız veya şirket ortağı olursanız SGK emekli maaşınızdan sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesiyor. Şu an itibariyle bu şekilde kesilen SGDP oranı %10. Yani almış olduğunuz emekli maaşınızı %10 eksik alacaksınız. Örneğin 1.000 TL emekli maaşınız varsa 100 TL’si prim olarak kesilecek.
Sosyal güvenlik destek priminden anlaşılması gereken kısacası şu: Emekli olup girişimci olursanız devlet size ceza kesecek. Dolayısıyla devlet emekli bir kişinin girişimde bulunmasını, istihdam yaratmasını, işçi çalıştırmasını, işçilerin bu yolla evine ekmek götürmesini istemiyor. Eğer bunu yaparsanız ceza olarak girişimcinin emekli maaşından prim kesiyor.

MEHMET BULUT / MEYDAN
28.10.2015

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

28 Ekim 2015 - 10:42 'de eklendi ve 3397. A+A-

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KDV İadesinde Hangi Belgeleri İstenir ? KDV İadesinde Hangi Belgeleri İstenir ?...

GSS Prim Borcu Olanlar İçin Son Günler SGK’ya GSS prim borcu olanlar 2 Kasım’a kadar başvuruda bulunarak borçlarını taksitl...

Vergi Suçlarında Dava Zamanaşımı Vergi Suçlarında Dava Zamanaşımı

GSS Prim Borcu Olanlar İçin Son Günler SGK’ya GSS prim borcu olanlar 2 Kasım’a kadar başvuruda bulunarak borçlarını taksitl...

Çalışan annelerin hakları Çalışan annelerin hakları

GSS Prim Borcu Olanlar İçin Son Günler SGK’ya GSS prim borcu olanlar 2 Kasım’a kadar başvuruda bulunarak borçlarını taksitl...

Yurtdışından İnternet Reklam Hizmeti Alan Şirketlerin Faturaları Stopaja Tabi Mi? Yurtdışından İnternet Reklam Hizmeti Ala...

GSS Prim Borcu Olanlar İçin Son Günler SGK’ya GSS prim borcu olanlar 2 Kasım’a kadar başvuruda bulunarak borçlarını taksitl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Serbest Meslek Erbabı 2018 için defter tasdik ettirmeyecek –  VUK Genel Tebliği (Sıra No: 486) Serbest Meslek Erbabı 201...

Serbest meslek erbabı, işletme hesabı esasına göre defter tu...

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Birleştirilme Tarihi Ertlendi Muhtasar ve Prim Hizmet B...

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine geçme tarihlerinin değ...

Kira geliri elde edenlerin ödeyeceği vergi yeni yılda artıyor. Kira geliri elde edenleri...

Kira geliri elde edenlerin ödeyeceği vergi yeni yılda artıyo...

Serbest Muhasebeci Mali müşavirler, işverenlerle birlikte sorumlu olacak! Serbest Muhasebeci Mali m...

  2018 yılında çalışanlara ait SGK primleri ile vergile...

Taşeron işçilerin kadro durumu! Taşeronlar ne zaman kadroya geçecek? Taşeron işçilerin kadro d...

Taşeron işçiler için son dakkika açıklamaları gelmeye devam ...

2018 Yılı sınıf değiştirme hadleri 2018 Yılı sınıf değiştirm...

NOT: Gelir İdaresi Başkanlığı henüz net rakamları yayınlamam...

2017/ KASIM AYI SGK PRİM ÖDEME TARİHİ DEĞİŞTİ 2017/ KASIM AYI SGK PRİM ...

2017/ KASIM AYI SGK PRİM ÖDEME TARİHİ DEĞİŞTİ !!! 05.12.2017...

Vergi Cennetleri, Bilgi Değişimi ve Değişim Rüzgarları Üzerine Vergi Cennetleri, Bilgi D...

Bugünlerde herkes vergi cennetlerini konuşuyor. Siyasi tartı...

Asgari Ücretliye Maaş Koruması! Vergi Kesintileri AGİ’ye Eklenecek Asgari Ücretliye Maaş Kor...

Maliye Bakanlığı, vergiler nedeniyle yılın son aylarında asg...

Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ(Seri No: 15) Katma Değer Vergisi Genel...

5 Aralık 2017 SALI Resmî Gazete Sayı : 30261 TEBLİĞ Maliye B...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ