SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
GAZETE İLAN BÜROSU
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

İşe İade Davasını Kazanan İşçi

Okurum İlkay Coşkun 15 Nisan 2014 tarihinde işten çıkarıldıktan sonra işsizlik ödeneği almaya başladığını, açtığı işe iade davasını kazandığını, davayı kazandığını, Mayıs 2015 ayında dört brüt dört de net maaşın hesabına yatırıldığını, ayrıca dört aylık sigorta priminin de kayıtlarına geçtiğini, bu sürede çalışmadığını, 2015 Temmuz ayında memur olarak atandığını belirtiyor. Dört aylık sigortam yattığı için […]

23 Kasım 2015 - 10:21 'de eklendi ve 1619. A+A-

İşe İade Davasını Kazanan İşçi

Okurum İlkay Coşkun 15 Nisan 2014 tarihinde işten çıkarıldıktan sonra işsizlik ödeneği almaya başladığını, açtığı işe iade davasını kazandığını, davayı kazandığını, Mayıs 2015 ayında dört brüt dört de net maaşın hesabına yatırıldığını, ayrıca dört aylık sigorta priminin de kayıtlarına geçtiğini, bu sürede çalışmadığını, 2015 Temmuz ayında memur olarak atandığını belirtiyor. Dört aylık sigortam yattığı için 15 Nisan-15 Ağustos arasında aldığım dört aylık işsizlik maaşımı geri ödemem gerekir mi? Eğer böyle bir durum varsa bu ödemeyi nereye yapmam gerekir? diye soruyor.

 

Okurumuzun cevabına geçmeden önce bu önemli konuda köşe taşlarını bir hatırlayalım.

4857 sayılı İş Kanunu gereği; 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aydan beri çalışan işçinin işverence geçerli veya haklı neden gösterilmeden feshedilmişse veya gösterilen neden işçi tarafından gerçeğe aykırı olduğu iddia ediliyorsa işçinin fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde iş mahkemesinde işe iade davası açma hakkı bulunuyor.

On Günlük Hak Düşürücü Süre

İspat yükümlülüğünün işverende olduğu bu tür davalarda, işverence geçerli neden gösterilmediği veya gösterilen neden geçerli olmadığı mahkemece tarafından saptanarak feshin geçersizliğine karar verildiği zaman işçi on iş günü içinde müracaat etmek ve işveren de bu müracaat tarihinden başlayarak bir ay içinde işe başlatmak zorunda bulunuyor.

Aynı İş Olmalı

İşte bu işin herhangi bir iş değil, işçinin önceki aynı işinde veya işçinin kabul şartının aranacağı bir başka iş olması gerekiyor. İşçinin kabul etmeyeceği bir başka işte başlatmaya çalışması da geçersiz fesih olgusunun altını çiziyor.

Nitekim Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 2015/25642 Esas ve 2015/27679 Karar sayılı kararında başka ilçede görevlendirildiği işi kabul etmediği için işten çıkartılan bir işçinin açtığı işe iade davasını kazanması üzerine başka bir ilde işe başlatma şartıyla yapılan davete icabet etmemesi üzerine işçinin iş güvencesi tazminatlarının tahsili amacıyla davalı işveren aleyhine ilamsız icra takibi başlatıp, açmak durumunda kaldığı davada davalı işverenin iyi niyetli olmadığını vurguluyor.

Kararda “Davalının sırf sözleşmede yazılı olduğu gerekçesiyle başka ile işe başlatma teklifinin açıkça kötü niyetli ve esasen işe başlatmama olduğunu, oysa davacının davete verdiği cevapta samimiyetini ortaya koyduğunu ve aynı koşullarda işe başlatılma iradesinin sürdüğünü beyan ettiğini” bu durumda başka yerdeki işe çağıran işverenin işçiyi haklı feshe zorladığını işaret ediyor.

Boşta Geçen Dört Aylık Ücret

İşçinin işe başlama başvurusundan sonra işçinin en fazla dört aya kadar olan boşta geçen süredeki ücretlerinin giydirilmiş ücret olarak ödenmesi gerekiyor. İşçi tarafından dava kazanılır da işe başlama başvurusunda bulunulmazsa bu ücretlerin ödenmesi gerekmiyor. Ödenecek bu süre fesihten itibaren geçmiş dört aylık süredir. Şayet fesihten önce ihbar süresi kullanılmışsa o takdirde ihbar süresinden sonraki dört aylık süre olmaktadır. Ödeme zamanında yapılmazsa işçinin işverene yapacağı işe başlama başvurusundan itibaren faiz de ödenmesi gerekiyor.

İşe Başlatmama Tazminatı Kıdeme Göre

Yine Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin “Yıllık ücretli izinle ilgili kıdem süreleri dikkate alarak 6 ay ile 5 yıl arasında kıdemi olan işçi için 4 aylık, 5 yıl ile 15 yıl arasında kıdemi olan işçi için 5 aylık ve 15 yıldan fazla kıdemi olan işçi için 6 aylık ücreti tutarında işe başlatmama tazminatı belirleneceğini” belirtiyor.” hükmünü içeren 2015/6315 Esas ve 2015/13291 Karar sayılı kararından da görüleceği üzere yargı tarafından verilen işe iade kararlarında dört aydan sekiz aya kadar hükmedilebilen işe başlatmama tazminatlarında işçinin kıdem süresi esas oluyor. Fesih sebebine göre bu miktarlarda azami sınır sekiz aya kadar çıkabiliyor.

Dört Aylık İade Ücret ile Çakışan Süredeki İşsizlik Ödeneği İade Edilmeli mi?

Okurumuzun sorusuna gelince işsizlik ödeneği aldığı süre için bilahare işe iade davasıyla dört aylık ücretinin ve sigortalılığının iade edilmiş olduğunu, bu durumda bir çakışma gerçekleştiğini kabul etmekle birlikte, böyle durumlarda işe iade davası nedeniyle yatırılan primlerin son günü esas alınarak işsizlik ödeneği hak sahipliği belirleneceği ve işsiz geçen dönem için ödeme yapılacağını vurgulayarak ödenmesi gereken bir işsizlik ödeneği tutarı olmadığını belirtmeliyim. Zira dört aya kadar doğmuş bulunan ücret alacağının iade edilmesi sonucu bu süre ile çakışan işsizlik ödeneği bundan sonraki dört aya kaydırılarak hak sahipliği yeniden belirlenecek.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=8087

 

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

23 Kasım 2015 - 10:21 'de eklendi ve 1620. A+A-

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
GEÇMİŞE DÖNÜK TEŞVİK UYGULAMASI GEÇMİŞE DÖNÜK TEŞVİK UYGULAMASI

Okurum İlkay Coşkun 15 Nisan 2014 tarihinde işten çıkarıldıktan sonra işsizlik ödeneği almaya başladığını, açtığı işe iade davasını kaz...

Kira gelirleri ve Yıllık gelir vergisi beyanlarında son gün 26 Mart 2018 Kira gelirleri ve Yıllık gelir vergisi b...

Okurum İlkay Coşkun 15 Nisan 2014 tarihinde işten çıkarıldıktan sonra işsizlik ödeneği almaya başladığını, açtığı işe iade davasını kaz...

Sahte Fatura Kullananlar Bankadan ödeme Yaparsa … Sahte Fatura Kullananlar Bankadan ödeme ...

Okurum İlkay Coşkun 15 Nisan 2014 tarihinde işten çıkarıldıktan sonra işsizlik ödeneği almaya başladığını, açtığı işe iade davasını kaz...

Devreden KDV Gider Yazılabilir Mi ? Devreden KDV Gider Yazılabilir Mi ?

Okurum İlkay Coşkun 15 Nisan 2014 tarihinde işten çıkarıldıktan sonra işsizlik ödeneği almaya başladığını, açtığı işe iade davasını kaz...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SMMM STAJA GİRİŞ KİTABI GÜNCEL
SON EKLENEN HABERLER
SMMM Staja Başlama Kitabımız Yayınlandı (2018 Temmuz Baskı) SMMM Staja Başlama Kitabı...

SMMM STAJA GİRİŞ SINAVI HAZIRLIK KİTABI 2018/2. BASKIMIZ YAY...

2018/2. Dönem Staja Giriş Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlanmıştır 2018/2. Dönem Staja Giriş...

2018/2. Dönem Staja Giriş Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlanm...

20 Temmuz 2018 Tarihli ve 30484 Sayılı Resmî Gazete 20 Temmuz 2018 Tarihli ve...

ÖNCEKİ SONRAKİ YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ   YÖNETMELİKLER ...

7143 sayılı Kanundaki süreler uzatılmalıdır! 7143 sayılı Kanundaki sür...

Bilindiği gibi, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığ...

Asgari yıllık izin sürelerine dikkat! Asgari yıllık izin sürele...

Anayasal güvence altına alınan haklardan birisi olan yıllık ...

“Mali Tatil” uygulamasında beyan ve ödeme tarihlerine dikkat “Mali Tatil” uygulamasınd...

2018 YILI MALİ TATİL UYGULAMASI DOSYASI 5604 sayılı Mali Tat...

HAL uygulaması sona erdi… HAL uygulaması sona erdi…...

20 Temmuz 2016’da ilan edilen ve 7 kez uzatılan OHAL uygulam...

19 Temmuz 2018 Tarihli ve 30483 Sayılı Resmî Gazete 19 Temmuz 2018 Tarihli ve...

YASAMA BÖLÜMÜ   TBMM KARARLARI 1189   Türkiye Büyük Mil...

Yurt dışı şube kazançlarında vergileme Yurt dışı şube kazançları...

Bilindiği gibi tam mükellef gerçek ve tüzel kişiler yurt içi...

Kiralanmış taşınmazın satışında KDV istisnası Kiralanmış taşınmazın sat...

30.4.2015 günlü DÜNYA gazetesindeki bu köşemizde yayınlanan ...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ