SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
GAZETE İLAN BÜROSU
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

SGK’lı olmadan sağlık hizmetinden faydalanmak mümkün

Çalışmadan Hem Emeklilik Hem De Sağlıktan Faydalanma Yolu SGK reformu bağlamında Türkiye’de ilk “Emeklilik” kitabını yazmıştım. Akabinde çıkarmış olduğum “Emeklilik Davaları” adlı eserim hâlen alternatifsiz tek kitap olma özelliğini sürdürmektedir. Gerek bu eserlerimde gerekse yazılarımda “çalışmadan emeklilik kavramı”nı dile getirmiştim. Evet çalışmadan da emeklilik mümkündür. Bunu duymayan okuyucularımızın da bilmesini istedim. Çünkü emeklilik, insanın çalışmayacağı duruma […]

05 Kasım 2018 - 11:42 'de eklendi ve 203. A+A-

SGK’lı olmadan sağlık hizmetinden faydalanmak mümkün
Çalışmadan Hem Emeklilik Hem De Sağlıktan Faydalanma Yolu

SGK reformu bağlamında Türkiye’de ilk “Emeklilik” kitabını yazmıştım. Akabinde çıkarmış olduğum “Emeklilik Davaları” adlı eserim hâlen alternatifsiz tek kitap olma özelliğini sürdürmektedir. Gerek bu eserlerimde gerekse yazılarımda “çalışmadan emeklilik kavramı”nı dile getirmiştim. Evet çalışmadan da emeklilik mümkündür. Bunu duymayan okuyucularımızın da bilmesini istedim. Çünkü emeklilik, insanın çalışmayacağı duruma geldiğinde insan onuruna yakışmayan başka insanlara avuç açmaktan insanları kurtaran muhteşem bir uygulama.

Çalışmadan emeklilik, SGK’ya başvurup kendi primlerini kendi yatırarak emeklilik şartları gerçekleşince SGK’dan emekli olabilme uygulamasıdır.

 

Kapsamda bulunanlar

 

Türkiye’de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarından;

  • 18 yaşını doldurup SGK’ya tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan,
  • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar,
  • Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye’de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar,

İsteğe bağlı sigortalı olabilmektedir.

 

Başvuru ve ödenecek primler

 

İlk defa çalışmadan isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği SGK tarafından hazırlanan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen sigortalıların ise talep dilekçesi ile müracaatları yeterli olmaktadır. İsteğe bağlı sigortalılık, müracaatın SGK kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlar. İsteğe bağlı sigorta primi prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın %32’sidir. Buna göre 2018 yılında isteğe bağlı sigortalı olanlar her ay en az 649 TL prim ödemeleri gerekmektedir. Yüksek emekli maaşı isteyenler daha fazla prim yatırabilirler.

 

Eşleri ve çocukları da faydalanır

 

Çalışmadan sadece isteğe bağlı olarak prim yatıranlar aynen çalışanlar gibi kendileri, eşleri ve çocukları genel sağlık sigortasından faydalanabilmektedir. Ayrıca gelir testi ya da genel sağlık sigortası primleri ödemeleri zorunlu değildir.

Diğer yandan emeklilik şartları yerine geldiğinde emekli olabilmektedirler. Emeklilikten sonra da prim ödemeden genel sağlık sigortasından faydalanabilmektedirler.

***

“Hiçbir zaman kaybetmem. Ya kazanırım, ya da öğrenirim” N. Mandela

 

 

“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”

 

Staj ve çıraklık mağdurları olan değerli okurlarıma gerek sosyal medyadan gerekse bu köşeden bize ulaşarak göstermiş oldukları muhabbet dolu ve samimi teveccühlerinden dolayı tek tek şükranlarımı arz ediyorum. Stajyerler arasında özelikle borçlanma açısından farklı uygulamaların eşitlenmesi ve emeklilikte sayılması için önümüzdeki yazılarımda da desteklemeye devam edeceğimi bir kez daha belirtmek isterim.

 

Yüksek maaşın emekliliğe etkisi

 

“İsa Ağabey, bir arkadaşım sigortasını asgari ücret üzerinden ödüyor. Emekliliğine iki sene var. Bu son iki sene sigortasını yüksek veya ne kadar yüksekten yatırırsa emekli maaşına etki eder?” Olcay K.

Olcay Bey, yüksek emekli maaşı almak için en önemli faktör hiç kuşkusuz çalışırken SGK’ya yüksek maaştan ödenen primler teşkil etmektedir. Bu bağlamda ödenen maaş ile yüksek emeklilik arasında doğru orantı bulunmaktadır. Bu nedenle gerçek ücretlerden prim yatırılmasını tavsiye öderim.

 

Hanımdan dolayı çifte maaş

 

“İsa Bey,  eşim otelde temizlik işçisi olarak çalışırken aniden geçirdiği emboli sonucu fenalaşarak otelde vefa etti. 1985 gün primi var. Bana hanımımdan dolayı maaş bağlanır mı?” Murat F.

Murat Bey, hanımından dolayı sana bir değil iki emekli maaşı bağlanacak. Zira eşinin otelde ölümünü SGK iş kazası kabul etmektedir. Bu nedenle dul aylığı ve ölüm geliri almaya hak kazanmış bulunmaktasın.

 

Zorla ücretsiz izin

 

“İsa Bey, çalıştığımız fabrikada işler iyi gitmesine rağmen dolar artışı nedeniyle beni zorla ücretsiz izne göndermek istiyorlar. Hakları var mı?” Faruk A.

Faruk Bey, işvereniniz sizi zorla ücretsiz izne gönderemez. Ücretsiz izin talebi sizden gitmeli sizin talebiniz ve olurunuz yoksa gönderemez. Diğer yandan ücretsiz izne gönderme zorunluluğu olsa bile işçiler arasında keyfî hareket edemez. Eşit davranması gerekir.

***

“İnsanlar 3’e ayrılır;  1-Görenler, 2-Gösterince görenler ve 3- Asla görmeyenler.”  Leonardo da Vinci

İSA KARAKAŞ

turkiyegazetesi.com.tr

 

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

05 Kasım 2018 - 11:42 'de eklendi ve 204. A+A-

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
e-Beyanname programında güncelleme yapıldı e-Beyanname programında güncelleme yapıl...

Çalışmadan Hem Emeklilik Hem De Sağlıktan Faydalanma Yolu SGK reformu bağlamında Türkiye’de ilk “Emeklilik” kitabını yazmış...

Defter Beyan Sistemi Mobil Uygulaması Yayınlandı. Defter Beyan Sistemi Mobil Uygulaması Ya...

Çalışmadan Hem Emeklilik Hem De Sağlıktan Faydalanma Yolu SGK reformu bağlamında Türkiye’de ilk “Emeklilik” kitabını yazmış...

2018/3. Dönem SMMM Staja giriş sınavı çıkmış sınav soruları ve çözümleri (Çıkmış sınav soruları ile ilgili konu anlatımlarımızda neler söylemiştik … İnceleyelim …) 2018/3. Dönem SMMM Staja giriş sınavı çı...

Çalışmadan Hem Emeklilik Hem De Sağlıktan Faydalanma Yolu SGK reformu bağlamında Türkiye’de ilk “Emeklilik” kitabını yazmış...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SMMM STAJA GİRİŞ KİTABI GÜNCEL
SON EKLENEN HABERLER
SGK’lı olmadan sağlık hizmetinden faydalanmak mümkün SGK’lı olmadan sağl...

Çalışmadan Hem Emeklilik Hem De Sağlıktan Faydalanma Yolu SG...

Kıdem tazminatı şartlarını biliyor muyuz ? Kıdem tazminatı şartların...

Kıdem Tazminatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kıdem tazminat...

SGK Prim Borcu Olan Şirketler Dikkat! SGK Prim Borcu Olan Şirke...

Bu yazımızda, SGK prim borcu olan şirket ortakları ve yöneti...

e-Beyanname programında güncelleme yapıldı e-Beyanname programında g...

01.11.2018 – ÖTV 3A, ÖTV 3B, ÖTV 3C VE ÖTV 4 Beyanname...

Trafik Cezası  Yemek İşten Çıkış Nedeni Mi? Trafik Cezası Yemek İşte...

Trafik Cezası İşten Çıkış Nedeni Mi? Özel sektörde çalışmakt...

Konkordato Sürecine İlişkin Değişiklikler Konkordato Sürecine İlişk...

İcra ve İflas Kanununda Yapılan Değişiklikler Çerçevesinde K...

Defter Beyan Sistemi Mobil Uygulaması Yayınlandı. Defter Beyan Sistemi Mobi...

Mobil uygulamanın ilk versiyonu ile gelir, gider, hesap özet...

Hangi ürünlerde KDV indirimi oldu ? Hangi ürünlerde KDV indir...

Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifenin “I-Tapu İşlemler...

İmar barışı müracaat süreleri uzatıldı İmar barışı müracaat süre...

31/12/2017 Tarihinden Önce Yapılmış Ruhsatsız veya Ruhsat ve...

Z raporlarının bildirim süresi 2019 yılına uzatıldı Z raporlarının bildirim s...

31 Ekim 2018 tarih ve 30581 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ