SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
GAZETE İLAN BÜROSU
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

Vergicilerin Mayıs 2018 yapılacak işler listesi

Mart ve nisan aylarının beyan dönemi olması nedeniyle oluşan yoğunluk, mart sonunda bir haftada çıkan iki esaslı vergi kanunu nedeniyle bu yıl daha da zorlu geçti. Olmaz ama yoğunluğun az da olsa bitmesi nedeniyle rehavete kapılabilecekler için Mayıs ayında yapılması gereken iş ve işlemleri hatırlatmakta yarar var diye düşündüm. İşte mayısta yapılacaklar listesi. Yabancı sermayeli […]

14 Mayıs 2018 - 12:05 'de eklendi ve 150. A+A-

Vergicilerin Mayıs 2018 yapılacak işler listesi

Mart ve nisan aylarının beyan dönemi olması nedeniyle oluşan yoğunluk, mart sonunda bir haftada çıkan iki esaslı vergi kanunu nedeniyle bu yıl daha da zorlu geçti. Olmaz ama yoğunluğun az da olsa bitmesi nedeniyle rehavete kapılabilecekler için Mayıs ayında yapılması gereken iş ve işlemleri hatırlatmakta yarar var diye düşündüm.
İşte mayısta yapılacaklar listesi.

Yabancı sermayeli şirketlerin ve irtibat bürolarının yıllık bildirimleri

2003 yılında yapılan yasal düzenlemelerle, yabancı sermayeli şirketlerle ilgili mevzuat daha liberal hale getirildi. Yabancı sermayeli şirket, şube ve irtibat bürolarının kuruluşu, sermaye artışı ve hisse devirleri başta olmak üzere gerçekleştirdikleri işlemlerde izin ve onay alma zorunluluğu kaldırıldı. Bunun yerine bu işlemlerle ilgili olarak yıllık veya işlem bazında bilgi verme yükümlülüğü getirildi.

Bu bildirimlerden aşağıdaki iki tanesinin, Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu Uygulama Yönetmeliği ekinde yer alan formlar kullanılarak, yıllık bazda ve her yılın Mayıs ayı sonuna kadar Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne yapılması gerekiyor.

– Şirketlerin sermaye ve faaliyetlerine ilişkin “Doğrudan Yabancı Yatırımlar İçin Faaliyet Bilgi Formu”

– İrtibat bürolarının geçmiş yıl faaliyetlerine ilişkin “İrtibat Bürolarının Faaliyetlerine İlişkin Bilgi Formu”

Yönetmelikte, faaliyette bulunan irtibat bürolarının bildirimi yapmamaları durumunda, süre uzatma taleplerinin değerlendirmeye alınmayacağı ve faaliyet izinlerinin de re’sen iptal edilebileceği hükmü var. Önemli bir yaptırım.

Yatırım indirimi stopaj ödemesi

Yatırım indirimine son verileli çok oldu ama Gelir İdaresi verilerine bakılırsa, daha bir süre bu istisnayı uygulamaya devam edeceğiz. İdarenin faaliyet raporlarında yer alan bilgiye göre her yıl 700 milyon liranın üzerinde yatırım indirimi stopajı ödeniyor.

Bu istisnadan Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 61. maddesi kapsamında yararlanan kurumların, kâr dağıtımı yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın, yararlandıkları tutar üzerinden %19,8 oranıyla hesapladıkları stopajı 23 Mayıs akşamına kadar beyan etmeleri ve 26 Mayıs akşamına kadar ödemeleri gerekiyor.

Denetim kuruluşlarının ve elektrik üretim şirketlerinin yıllık harçları

Harçlar Kanunu gereği, bağımsız denetim kuruluşları yetkilendirme belgeleri, elektrik üretim faaliyetinde bulunan kurumlar ise elektrik üretim lisansı için harç ödemektedir.

Denetim kuruluşlarının yetkilendirme belgeleri ilk alındığı yıl maktu harca, sonraki yıllarda ise kanunla belirlenen tutardan az olmamak koşuluyla, nispi harca tabidir. Nispi harcın matrahı, denetim faaliyetlerinden elde edilen gayrisafi iş hasılatıdır. Nispi harç, kurumlar vergisi beyannamesi verme süresi içinde verilen bildirim üzerine tahakkuk ettirilmekte ve mayıs ayı içinde ödenmektedir.

Elektrik üretim şirketlerinin üretim lisansı harcı ise kanunla tanımlanan bir önceki yıl gayri safi iş hasılatı üzerinden hesaplanmakta, kurumlar vergisi beyanname verme süresi içinde verilen bildirim üzerine tahakkuk ettirilmekte ve Mayıs ayı içinde ödenmektedir.

Emlak vergisi birinci taksit ödeme zamanı

Emlak vergisinin ilk taksitinin mayıs, ikinci taksitinin ise kasım ayı içinde ödenmesi gerekiyor.
İş yerleri için ödenmesi gereken çevre temizlik vergisinin ödeme zamanı da emlak vergisiyle aynı. Konutlar için çevre temizlik vergisi su faturasının içinde tahsil ediliyor. Ayrıca bir ödeme yok.

E-defter beratı yüklenme zamanı

Yasal düzenlemeler gereği, hesap döneminin son ayına ait elektronik defterlerin beratının kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği ayın sonuna kadar gönderilmesi gerekiyor. 30 Nisan itibariyle bitecek olan süre Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 4 Haziran günü sonuna kadar uzatıldı.

Aralık ayına ait berat yüklemesinin defterin kapanış onayı yerine geçtiği dikkate alınırsa, 4 Haziran 2018 Pazartesi günü akşamına kadar bu işlem mutlaka tamamlanmalıdır.

Vergi levhasının yazdırılması

Vergi levhalarının mayıs ayı sonuna kadar yazdırılması gerekiyor.

Elektronik ortamda alınan vergi levhalarının vergi dairesine veya meslek mensuplarına onaylattırılmasına gerek yok. İnternet vergi dairesinden çıktı olarak alınması ve istendiğinde ibraz edilmek üzere işyerlerinde bulundurulması yeterli.

Vergi levhasının allınmaması ve istendiğinde ibraz edilmemesi durumunda özel usulsüzlük cezası kesiliyor. Tutarı 2017 yılı için 240 lira.

Recep BIYIK
VERGİ PORTALI

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

14 Mayıs 2018 - 12:05 'de eklendi ve 151. A+A-

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Emlak Vergisinde Son Günler! Emlak Vergisinde Son Günler!

Mart ve nisan aylarının beyan dönemi olması nedeniyle oluşan yoğunluk, mart sonunda bir haftada çıkan iki esaslı vergi kanunu nedeniyle...

SGK bildirge ve eksiklik tespitinde yeni düzenleme yapıldı SGK bildirge ve eksiklik tespitinde yeni...

Mart ve nisan aylarının beyan dönemi olması nedeniyle oluşan yoğunluk, mart sonunda bir haftada çıkan iki esaslı vergi kanunu nedeniyle...

Mükelleflerin Mayıs ayı ek yükümlülükleri Mükelleflerin Mayıs ayı ek yükümlülükler...

Mart ve nisan aylarının beyan dönemi olması nedeniyle oluşan yoğunluk, mart sonunda bir haftada çıkan iki esaslı vergi kanunu nedeniyle...

Borçlu Bağ-kur’lulara erken emeklilik müjdesi Borçlu Bağ-kur’lulara erken emeklilik mü...

Mart ve nisan aylarının beyan dönemi olması nedeniyle oluşan yoğunluk, mart sonunda bir haftada çıkan iki esaslı vergi kanunu nedeniyle...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SMMM STAJA GİRİŞ KİTABI GÜNCEL
SON EKLENEN HABERLER
Elektronik Defterlerin Oluşturulma ve İmzalanma Süresi ile Elektronik Defter Beratlarının Yüklenme Süreleri Uzatıldı. Elektronik Defterlerin Ol...

T.C. MALİYE BAKANLIĞI Gelir İdaresi Başkanlığı VERGİ USUL KA...

Emlak Vergisinde Son Günler! Emlak Vergisinde Son Günl...

2018 yılına ait emlak vergilerinin ilk taksitinin ödeme süre...

25 Mayıs 2018 Tarihli ve 30431 Sayılı Resmî Gazete 25 Mayıs 2018 Tarihli ve ...

ÖNCEKİ SONRAKİ YASAMA BÖLÜMÜ KANUN 7144   Bazı Kanunlarda De...

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 497) Vergi Usul Kanunu Genel T...

25 Mayıs 2018 CUMA Resmî Gazete Sayı : 30431 TEBLİĞ Maliye B...

SGK bildirge ve eksiklik tespitinde yeni düzenleme yapıldı SGK bildirge ve eksiklik ...

SGK’ya verilmesi gereken bildirge, beyanname, belge veya def...

Mükelleflerin Mayıs ayı ek yükümlülükleri Mükelleflerin Mayıs ayı e...

Mayıs ayı, muhtasar, KDV veya geçici vergi beyannamesi veril...

Borçlu Bağ-kur’lulara erken emeklilik müjdesi Borçlu Bağ-kur’lulara erk...

Yeni yasa ile artık erken emekli olabilirsiniz… Vergi ve pri...

Özel Tüketim Vergisi Tutarlarına İlişkin Duyuru Özel Tüketim Vergisi Tuta...

14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Karar...

Vergi barışı için son başvuru tarihi 31 Temmuz Vergi barışı için son baş...

Maliye Bakanlığı, vergi barışının nasıl uygulanacağına ilişk...

KDV ve muhtasar beyanname verme süreleri uzatıldı KDV ve muhtasar beyanname...

Muhtasar, Damga Vergisi ve Katma Değer Vergisi Beyannameleri...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ