SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

Yatırımlara İndirimli Vergi Uygulaması

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32/A maddesinin ikinci fıkrasında yer alan Ekonomi Bakanlığı tarafından Teşvik Belgesi’ne bağlanan yatırımlardan elde edilen kazançların, yatırımın kısmen veya tamamen işletilmesine başlanılan hesap döneminden itibaren yatırıma katkı tutarına ulaşıncaya kadar indirimli oranlar üzerinden kurumlar vergisine tabi tutulması öngörülmüştür. Söz konusu kanun maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi uyarınca yatırıma başlanılan tarihten itibaren söz […]

03 Ekim 2017 - 10:36 'de eklendi ve 136. A+A-

Yatırımlara İndirimli Vergi Uygulaması

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32/A maddesinin ikinci fıkrasında yer alan Ekonomi Bakanlığı tarafından Teşvik Belgesi’ne bağlanan yatırımlardan elde edilen kazançların, yatırımın kısmen veya tamamen işletilmesine başlanılan hesap döneminden itibaren yatırıma katkı tutarına ulaşıncaya kadar indirimli oranlar üzerinden kurumlar vergisine tabi tutulması öngörülmüştür.

Söz konusu kanun maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi uyarınca yatırıma başlanılan tarihten itibaren söz konusu madde uyarınca hesaplanacak yatırıma katkı tutarına mahsuben, toplam yatırıma katkı tutarının yüzde 50’sini ve gerçekleştirilen yatırım harcaması tutarını geçmemek üzere; yatırım döneminde kurumun diğer faaliyetlerinden elde edilen kazançlarına indirimli vergi oranı uygulatmak suretiyle; yatırıma katkı tutarını kısmen kullandırmaya, bu oranı her yıl bir il grubu, bölgesel, büyük ölçekli stratejik ve öncelikli yatırımlar ile konusu, sektörü ve niteliği itibarıyla proje bazında desteklenmesine karar verilen yaptırımlar için sıfıra kadar indirmeye veya yüzde 100 kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.
Bu bağlamda indirimli vergi oranı uygulamasından gelir vergisi mükellefleri de yararlanabilmektedir.

Yasal düzenleme gereği olarak Yatırım Teşvik Belgesi kapsamındaki yatırımlardan elde edilen kazançlara ilgili teşvik belgesinde yer alan yatırıma katkı ve vergi indirimi oranları dikkate alınarak yatırımın kısmen veya tamamen işletilmesine başlanılan hesap döneminden itibaren yatırıma katkı tutarlarına ulaşılıncaya kadar “indirimli kurumlar vergisi” uygulanabilmektedir.

Yatırıma katkı tutarı, indirimli kurumlar vergisi uygulanmak suretiyle tahsilinden vazgeçilen vergi yoluyla yatırımların devletçe karşılanacak tutarını, bu tutarın yapılan toplam yatırım tutarına bölünmesi suretiyle bulunacak oran ise yatırıma katkı oranını ifade etmektedir.

Örneğin (x) A.Ş.’nin yatırım teşvik belgesi kapsamındaki yatırımın toplam tutarının 12 milyon TL ve yatırıma katkı oranının ise yüzde 30 olduğunu varsayarsak bu durumda yatırıma katkı tutarı aşağıdaki şekilde hesaplanacaktır.

Toplam yatırıma katkı = Toplam yatırım harcaması x yatırıma katkı oranı= 12 000.000 x %30 = 3.600.000 TL.

Bu aşamada toplam yatırıma katkı tutarı, yatırımdan elde edilen kazanca indirimli kurumlar vergisi uygulanmak suretiyle devletin tahsilinden vazgeçeceği kurumlar vergisi tutarını ifade etmektedir.

Bakanlar Kurulu, yatırım harcamaları içindeki, arsa, bina, kullanılmış makine, yedek parça, yazılım, patent, lisans ve know-how bedeli gibi harcamaların oranlarını ayrı ayrı ve topluca sınırlandırmaya yetkili olup bu yetki çerçevesinde çıkarılan 14.07.2009 gün ve 2009/15199 sayılı ve 15.06.2012 gün ve 2012/3305 sayılı “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Bakanlar Kurulu Kararları” uyarınca arazi, arsa, royalti, yedek parça ve amortismana tabi olmayan diğer harcamalar indirimli kurumlar vergisi uygulamasına konu edilmemektedir. Dolayısıyla yatırıma katkı tutarının hesaplanmasında arazi, arsa, royalti ve yedek parça harcamaları ile amortismana tabi olmayan diğer harcamalar dikkate alınmamaktadır.

Kurumlar Vergisi Kanunu’nda konuya ilişkin olarak yapılan yeni düzenleme uyarınca mükelleflerin yatırım teşvik belgesi kapsamındaki yatırımlarının yatırım döneminde diğer faaliyetlerinden 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren elde ettikleri kazançlarına indirimli kurumlar vergisi uygulaması suretiyle yatırıma katkı tutarının kısmen kullandırılması mümkün olmuştur. Bu durumda getirilen yeni uygulama ile;

  • Toplam yatırıma katkı tutarının Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen oranını geçmemek ve
  • Gerçekleştirilen yatırım harcaması tutarını aşmamak üzere, yatırım döneminde diğer faaliyetlerinden 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren elde ettikleri kazançlarına indirimli kurumlar vergisi uygulanabilmektedir.

Yapılan bu düzenleme gereği yatırım döneminde, yatırım teşvik belgesi kapsamında gerçekleştirilen yatırım harcamasının, bu dönemde yararlanılabilecek yatırıma katkı tutarından (toplam yatırıma katkı tutarının Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen oranına tekabül eden kısmı) daha düşük olması halinde diğer faaliyetlerden yatırım döneminde elde edilen kazançlara indirimli kurumlar vergisi uygulanmak suretiyle kısmen yararlanılacak yatırıma katkı tutarı, gerçekleştirilen yatırım tutarını aşamayacaktır.

Dr. Veysi Seviğ – İTO

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

03 Ekim 2017 - 10:36 'de eklendi ve 137. A+A-

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İşçi Arabulucuyla Alacağı Tazminatı Önceden Bilecek İşçi Arabulucuyla Alacağı Tazminatı Önce...

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32/A maddesinin ikinci fıkrasında yer alan Ekonomi Bakanlığı tarafından Teşvik Belgesi’ne bağlanan yatırıml...

Ek/5 İş Kazasında Bildiriminde Belirsizlik Mi Var? Ek/5 İş Kazasında Bildiriminde Belirsizl...

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32/A maddesinin ikinci fıkrasında yer alan Ekonomi Bakanlığı tarafından Teşvik Belgesi’ne bağlanan yatırıml...

Vergide Tahsil Zamanaşımını Kesen Ve Durduran Haller Nelerdir? Vergide Tahsil Zamanaşımını Kesen Ve Dur...

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32/A maddesinin ikinci fıkrasında yer alan Ekonomi Bakanlığı tarafından Teşvik Belgesi’ne bağlanan yatırıml...

Gelir vergisi artışında geri adım Gelir vergisi artışında geri adım

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32/A maddesinin ikinci fıkrasında yer alan Ekonomi Bakanlığı tarafından Teşvik Belgesi’ne bağlanan yatırıml...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
İşçi Arabulucuyla Alacağı Tazminatı Önceden Bilecek İşçi Arabulucuyla Alacağı...

Meclis’te kabul edilen İş Mahkemeleri Kanunu’yla birlikte ça...

Ek/5 İş Kazasında Bildiriminde Belirsizlik Mi Var? Ek/5 İş Kazasında Bildiri...

EK/5 Madde hükümlerine tabi sigortalıların iş kazası ve mesl...

Vergide Tahsil Zamanaşımını Kesen Ve Durduran Haller Nelerdir? Vergide Tahsil Zamanaşımı...

Bilindiği gibi, 6183 sayılı AATUHK’nun 102.maddesinde tahsil...

Gelir vergisi artışında geri adım Gelir vergisi artışında g...

Gelir vergisinde üçüncü dilime girenlerin vergi kesintisi or...

Torba Kanun’la Değişecek Vergi Tebligat Hukuku Torba Kanun’la Deği...

Konumuza ilişkin olarak Torba Kanun Tasarısı ile öngörülen i...

Malulen Emeklilik Durumunda Şartlar Malulen Emeklilik Durumun...

Çalışma hayatında çalışma gücünün kaybedilmesi önemli bir ma...

İşsizlik Maaşına Düzenleme İşsizlik Maaşına Düzenlem...

Meclis’te görüşülen torba yasa ile asgari ücretten taşeronla...

Sağlık Yardımından Yararlanma Hakkı Hangi Hallerde Derhal Sona Erer? Sağlık Yardımından Yararl...

Ülkemizde 01.01.2012 tarihinden itibaren başlayan zorunlu ge...

Dağıtılmayan Kârların Vergilendirilmesinde Matrah Sorunu Dağıtılmayan Kârların Ver...

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın basına yansı...

İşyeri Kira Vergileri Ne Kadar Artacak İşyeri Kira Vergileri Ne ...

İŞYERİNDEN kira geliri elde edenler de yasa tasarısında yer ...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ