SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
GAZETE İLAN BÜROSU
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

Yeni Hükümet Programı’nda Vergi ve SGK

  1 Kasım seçimlerinin ardından kurulan 64. Hükümet Programı Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 64. Hükümet Programı’nda seçim beyannamesinde öne çıkan asgari ücret, kıdem tazminatı, taşeron işçiler gibi konulara öncelik verildiği dikkat çekti.   Programda yer alan hükümlerin önemli bir kısmı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı tarafından […]

27 Kasım 2015 - 9:43 'de eklendi ve 3028. A+A-

Yeni Hükümet Programı’nda Vergi ve SGK

 

1 Kasım seçimlerinin ardından kurulan 64. Hükümet Programı Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 64. Hükümet Programı’nda seçim beyannamesinde öne çıkan asgari ücret, kıdem tazminatı, taşeron işçiler gibi konulara öncelik verildiği dikkat çekti.

 

Programda yer alan hükümlerin önemli bir kısmı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı tarafından yerine getirilecek.

Gelir ve kurumlar vergisi kanunlarını birleştirerek yeni Gelir Vergisi Kanunu çıkarılacak. Kayıt dişiliğin azaltılması, yatırım ve üretim üzerindeki yüklerin hafifletilmesi ve mükerrerliklerin önlenmesi amacıyla Damga Vergisi Kanunu gözden geçirilecektir. Damga vergisi Kanununun tümden kaldırılması iş hayatını ve sözleşmeli çalışmayı destekleyeceği için iş dünyasında ciddi bir rahatlık olacak. Bu nedenle yasanın tümden kaldırılmasında yarar var.

64. Hükümet döneminde sosyal güvenlik alanında sağlanan ilerlemeler devam ettirilecek, dünyada değişen şartlar ve gelişen standartları da yakından takip ederek sistemi gözden geçirilecek.  Çalışma hayatının önemli sorunlarından birisi olan kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla sosyal taraflarla diyalog içinde gerekli düzenlemeleri yapılacak. Böylece işçi ve işveren tarafının üzerinde mutabık kaldığı bir düzenleme hayata geçirilecek.

Ekonomik ve sosyal politikalara uyum sağlamak, sade ve daha kolay uygulanabilir bir hale getirmek amacıyla yeni Vergi Usul Kanunu çıkarılacak. Bu kapsamda; mükellef haklarını artıran; vergi denetiminde adaleti, eşitliği ve güven duygusunu sağlayan; vergi idaresi uygulamalarında şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıran; uyuşmazlıkların çözümünü kolaylaştıran; değerleme hükümlerini mükellef lehine iyileştiren; vergiye uyum maliyetlerini düşüren düzenlemeler gerçekleştirilecek.

Kendi işini kurmak isteyen gençlere proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek verilecek. Kendi işini kurmak veya geliştirmek isteyen gençlere ayrıca 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek.

Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlanacak.  Yabancıların çalışma izinleri ile ilgili süreçleri basitleştirilecek.

Kısmi zamanlı çalışma, staj, prim desteği gibi araçlarla ve bilgi toplumu şartlarında gelişen yeni işlerle genç ve kadın istihdamını artıracak bir çalışma ortamı oluşturulacak.

Avrupa Birliği ve ILO standartlarını esas alarak oluşturulan İş Sağlığı ve Güvenliği Eylem Planı’nı kararlılıkla hayata geçirilecek. Burada özellikle mevcut iş sağlığı ve güvenliği sistemimizin uygulamadan ve sahadan uzak hazırlandığını, işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamadığını belirtmeliyiz. Mutlaka İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Kurulu kurulmalıdır. Bu kurul bünyesinde özel sektör, akademisyen, kamu kesimi ve İSG profesyonellerinden oluşan bir kurul tarafından iş sağlığı ve güvenliği politikalarının yürütümü sağlanmalıdır.

Sosyal yardım alanların gelirlerinin, kayıtlı işe başlar başlamaz kesilmemesi ve belirli bir süre veya geliri yeterli bir noktaya erişinceye kadar devam ettirilmesi sağlanacak.

Özellikle kısmi süreli çalışanların, GSS ile ilgili ek ödeme sorunlarının çözülerek kayıt dışı çalışmalarının engellenmesi sağlanacak.

Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesini sağlanacak.

İşçi ve memur tüm çalışan kadınlara doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı ve çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınacak.

Temmuz ayında emekli maaşlarına rutin olarak yapılan artıştan sonra maaşı 1.000 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen 100 lira zam yapılmış ve Maaşı 1.000 lira ile 1.100 lira arasında olan emeklilerin maaşını da 1.100 liraya tamamlanmıştı. Bu artıştan emeklilerin yaklaşık yüzde 55’i yararlanmıştı. Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine önümüzdeki dönemde yıllık ilave 1.200 TL verilecek.

Ticari faaliyette bulunan emeklilerden kesilen ayda yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primini yüzde 10’a indirilmişti. 630 binden fazla emeklinin yararlandığı bu düzenlemeyle emeklilerin aylıklarına ortalama en az 50 liralık ilave bir artış sağlanmıştı. Bağ-Kur sigortalısı olan esnafın emekli aylıklarından kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi’nin önümüzdeki dönemde tamamen kaldırılması söz konusu olacak.

2016 yılı için asgari ücretin 1.300 TL’ye yükseltilmesi yönünde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na teklifte bulunulacak ve yapılan işin tehlike sınıfına göre, asgari ücrette farklılaştırma sağlanacak. 51 ilimizde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki İşveren Sigorta Primi indiriminde esas alman 10 işçi çalıştırma zorunluluğu kaldırılacak. Bu imkândan 251 bin küçük işletme yararlanacak.

Muhtarların 950 TL olan maaşı 1.300 TL’ye yükseltilecek.

65 yaş aylığı alan yaşlılarımızın kimin yanında yaşarsa yaşasın kesinti olmadan maaşını alması sağlanacak.

Uzman erbaşların ve polislerin 2200 olan ek göstergelerini 3000’e çıkarılacak. Polislerin emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 oranında artırılacak. Astsubay emeklilerinin 2003 öncesi ve sonrası oluşan farkın kapatılmasına yönelik intibakları sağlanacak. Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılan gelir testi sistemi ve buna bağlı Genel Sağlık Sigortası Primi ödemelerini gözden geçirerek, sistemin etkinliği ve verimliliğini artırılacak.  İstihdam edilmeleri halinde, sosyal destek alan vatandaşların sigorta primi işveren desteği karşılanacak. Toplum yararına çalışma programlarımızda, ailesinde çalışan olmayanlara öncelik verilecek.

TOKİ eliyle emeklileri uygun koşullarla konut sahibi yapılacak.

64. Hükümetin iş dünyasının, emekçilerin, emeklilerin beklentileri doğrultusunda güzel işler yapmasını diliyorum.

Kaynak: http://www.dunya.com/hukumet-programinda-neler-var-162240yy.htm

 

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

27 Kasım 2015 - 9:43 'de eklendi ve 3029. A+A-

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hasılat Esaslı Kdv Uygulaması Hasılat Esaslı Kdv Uygulaması

  1 Kasım seçimlerinin ardından kurulan 64. Hükümet Programı Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 64. Hükümet Prog...

Emekli olamayana SGK’dan ‘yaşlılık toptan ödemesi’ Emekli olamayana SGK’dan ‘yaşlılık topta...

  1 Kasım seçimlerinin ardından kurulan 64. Hükümet Programı Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 64. Hükümet Prog...

Vergi borcu iddiasıyla haciz uygulamasında zamanaşımı süresi nedir? Vergi borcu iddiasıyla haciz uygulamasın...

  1 Kasım seçimlerinin ardından kurulan 64. Hükümet Programı Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 64. Hükümet Prog...

Maliye Bakanından Kdv Hakkında Açıklaması Maliye Bakanından Kdv Hakkında Açıklamas...

  1 Kasım seçimlerinin ardından kurulan 64. Hükümet Programı Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 64. Hükümet Prog...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Hasılat Esaslı Kdv Uygulaması Hasılat Esaslı Kdv Uygula...

Başbakanlık Makamı tarafından 27.02.2018 tarihinde Türkiye B...

Devreden KDV Gider Yazılabilir Mi ? Devreden KDV Gider Yazıla...

Yılmaz SEZER YMM, Güncel&Laviale Türkiye Yönetim Kurulu ...

Emekli olamayana SGK’dan ‘yaşlılık toptan ödemesi’ Emekli olamayana SGK’dan ...

Emekli olmak için yaş şartını doldurmasına rağmen, sigortalı...

Vergi borcu iddiasıyla haciz uygulamasında zamanaşımı süresi nedir? Vergi borcu iddiasıyla ha...

6183 sayılı AATUHK 102. maddesinde kamu alacağının vadesinin...

Maliye Bakanından Kdv Hakkında Açıklaması Maliye Bakanından Kdv Hak...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV’de indirimlerden, istisn...

2018 Staja giriş sınavı hazırlık kitabı ve soru bankası yayınlandı 2018 Staja giriş sınavı h...

Değerli okuyucularımız, 2004 yılından itibaren sürekli günce...

Gayrimenkul satışlarını Tapuda düşük gösterenlere ağır cezalar geldi Gayrimenkul satışlarını T...

Tapuda yapılan satışlarda konutun değerini düşük gösterenler...

Genel Sağlık Sigortası Borçları ve Gelir Testi İçin 2 Nisan Son Gün Kaçırmayın! Genel Sağlık Sigortası Bo...

Hem genel sağlık sigortası borçlarını yapılandıracaklar hem ...

Dul ve yetim aylığı alma şartları, geriye dönük emekli maaşı talebi Dul ve yetim aylığı alma ...

  Bu tarihe dikkat! Dul ve yetime 5 yıllık maaş Dul ve ...

7099 Sayılı Kanun ile yapılan tüm değişiklikler 7099 Sayılı Kanun ile yap...

7099 sayılı YATIRIM ORTAMININ İYİLEŞTİRİLMESİ AMACIYLA BAZI ...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ