SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri
SMMM OKULU – Güncel muhasebe haberleri

Yeni Vergi Düzenlemeleri

  Vergi dünyası her zaman olduğu gibi yine hareketli. Yaz döneminde başlayan yasal düzenlemeler tüm hızıyla devam ediyor. Muhasebe Büronuz Mu Var? Bu Hizmet Sizin İçin; Detaylar için Hemen Buraya Tıklayınız! Bir taraftan vergi affı uygulamaları devam ediyor, bir taraftan yeni düzenlemeler geliyor. Önümüzdeki aylarda da yeni düzenlemelerle sıklıkla karşılaşacağımız bu günden görülebiliyor. Bu yoğunluk […]

26 Kasım 2016 - 16:36 'de eklendi ve 872. A+A-

Yeni Vergi Düzenlemeleri

 

Vergi dünyası her zaman olduğu gibi yine hareketli. Yaz döneminde başlayan yasal düzenlemeler tüm hızıyla devam ediyor.

Muhasebe Büronuz Mu Var? Bu Hizmet Sizin İçin;

Detaylar için Hemen Buraya Tıklayınız!

Bir taraftan vergi affı uygulamaları devam ediyor, bir taraftan yeni düzenlemeler geliyor. Önümüzdeki aylarda da yeni düzenlemelerle sıklıkla karşılaşacağımız bu günden görülebiliyor. Bu yoğunluk içerisinde yapılan düzenlemeleri atlamamak için zaman zaman bir toparlamakta, bir güncelleme yapmakta yarar var. İşte son bir ayda yapılan düzenlemelerin bir özeti.

Asgari ücrette vergi

Asgari ücretle çalışan ücretlilerin gelir vergisi matrahı, ekim ayından itibaren gelir vergisi tarifesinin ikinci gelir dilimine girdi. Dolayısıyla bu kişilerin net ücretleri de 1.300 liranın altına inmiş oldu.

28 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6753 sayılı Kanun’la, vergi artışı nedeniyle net ücreti 1.300 liranın altına düşecek olan ücretlilerin, elde edecekleri net ücretleri bu tutara ulaşacak şekilde ilave asgari geçim indirimi sağlanarak, sorun giderildi.

Binek otomobillerde farklı fiyatlarda farklı ÖTV oranı uygulaması

Dünkü Resmi Gazetede yayımlanan 6761 sayılı Kanun’la, 87.03 GTİP numarasında yer alan mallar (binek otomobilleri ile esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar) için, özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturma, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibariyle farklı oranlar belirleme konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verildi. Bu yetkinin önümüzdeki günlerde kullanılması ve özellikle 1600 cc altında olan değişik fiyat aralıklarındaki otomobiller için farklı ÖTV oranı belirlenmesi beklenebilir.

Serbest bölgelere yapılan taşımacılıkta KDV istisnası

6761 sayılı Kanun’la Katma Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılarak, serbest bölgelere veya bu bölgelerden yapılan ihraç amaçlı taşıma işleri katma değer vergisinden istisna edildi. Düzenleme dün itibariyle yürürlüğe girdi.

Serbest bölgelerde arazi vergisi muafiyeti

6761 sayılı Kanun’la Emlak Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılarak, Bakanlar Kurulunca serbest bölge ilan edilen arazi, kullanıcı lehine tapuda tescilin yapılacağı tarihe kadar, arazi vergisinden muaf tutuldu. Düzenleme, dün itibariyle yürürlüğe girdi.

Sigorta primi üst sınırı yükseltildi

6761 sayılı Kanun’la Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılarak, günlük brüt asgari ücretin 6,5 katı olan sigorta primine esas günlük kazanç üst sınırı, günlük brüt asgari ücretin 7,5 katına yükseltildi. Bu artışın sigorta primi ve işsizlik sigortası primi olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na yıllık yaklaşık 2,6 milyar lira ilave gelir sağlayacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan değişiklik, bugün uygulanan asgari ücret tutarı dikkate alınarak bir hesaplama yapıldığında, tavan ücret üzerinden sigorta primi ve işsizlik sigortası primi işçi payında 247,05 liralık, işveren payında ise 5 puanlık prim indirimi de dikkate alındığında dahi 288,23 liralık bir artışa neden oluyor. Sonuçta bu değişiklik, belli bir ücret seviyesinin üzerinde istihdam edilen ve net ücret üzerinden iş akdi yapan işverenlerin istihdam maliyetlerinde yaklaşık 535 lira artışa neden oluyor.

Değişiklik bir taraftan da üst sınırdan prim ödeyen sigortalıların emekli aylıklarını belli ölçüde artırıyor. Düzenleme yılbaşında yürürlüğe girecek.

Yeniden yapılandırmada sınırlı bir süre uzatımı

26 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan bir Bakanlar Kurulu kararıyla, kanun kapsamındaki dönemlere ilişkin olarak, 19 Ağustos tarihinden önce başlayan incelemeler sonucu yapılan tarhiyatlarda, Kanun’un 4. maddesi kapsamında yapılacak başvurularda süre, başvuru ve ilk taksit ödeme süresi 19.08.2016- 31.10.2016 döneminde yapılan tebligatlarla sınırlı olarak, Kanun’da belirtilen sürelerin bitiminden itibaren bir ay uzatılmıştı.

Bu defa 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’a eklenen bir geçici maddeyle, aynı kapsamda olup 31.10.2016 tarihine kadar tebliğ edilen ihbarnamelere konu vergi borçları için süresinde başvuru yapmayan mükelleflere, kasım ayı sonuna kadar başvuru olanağı sağlandı. Böylece Yapılandırma Kanunu’nun diğer maddeleriyle ilgili süreleriyle karıştırarak, 19 Ağustos 2016 tarihinden önce başlayan incelemeler sonucu yaplan tarhiyatlar için belirlenen başvuru süresini kaçıranlara yeni bir olanak sağlandı.

Düzenlemeye göre, söz konusu ihbarnameler üzerine süresinde başvurulduğu halde ödemeyi zamanında yapmayarak yapılandırmayı ihlal edenler, ihlale konu tutarları yeni verilen sürede ödemeleri koşuluyla, Kanundan yararlanabilecekler.

İhracatta e-Fatura dönemi başlıyor

e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin ihracat ve yolcu beraberi eşya ihracı işlemlerine ait faturaların e-Fatura olarak düzenlenme zorunluluğu başlangıç tarihi 1.1.2017 olarak belirlenmişti.

Konuyla ilgili beklenen “e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzu” 3 Kasım 2016 tarihinde www. efatura.gov.tr adresinde yayımlandı.

Yeni bir düzenleme veya erteleme olmaması durumunda, e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin, yılbaşından itibaren mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı işlemlerinde yayımlanan kılavuzda belirtilen kurallara uygun olarak e-Fatura düzenlemesi gerekiyor.

Kaynak: http://www.dunya.com/kose-yazisi/yeni-vergi-duzenlemeleri/339293

 

"BU HABERİ SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞARAK MESLEKDAŞLARIMIZA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ."

 

26 Kasım 2016 - 16:36 'de eklendi ve 873. A+A-

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2018 Asgari Ücretli Çalışanın İşverene Maliyeti 2018 Asgari Ücretli Çalışanın İşverene M...

  Vergi dünyası her zaman olduğu gibi yine hareketli. Yaz döneminde başlayan yasal düzenlemeler tüm hızıyla devam ediyor. Muhasebe...

2018 yılında EKSİK GÜN bildirim şartlarında değişiklik yapıldı 2018 yılında EKSİK GÜN bildirim şartları...

  Vergi dünyası her zaman olduğu gibi yine hareketli. Yaz döneminde başlayan yasal düzenlemeler tüm hızıyla devam ediyor. Muhasebe...

KDV İadesinde Hangi Belgeleri İstenir ? KDV İadesinde Hangi Belgeleri İstenir ?...

  Vergi dünyası her zaman olduğu gibi yine hareketli. Yaz döneminde başlayan yasal düzenlemeler tüm hızıyla devam ediyor. Muhasebe...

Vergi Suçlarında Dava Zamanaşımı Vergi Suçlarında Dava Zamanaşımı

  Vergi dünyası her zaman olduğu gibi yine hareketli. Yaz döneminde başlayan yasal düzenlemeler tüm hızıyla devam ediyor. Muhasebe...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bu kadınların her 1 yılını SGK 450 gün sayıp, erken emekli yapıyor Bu kadınların her 1 yılın...

Annelik dünyanın en güzel en mutlu duygusu olduğu kadar birç...

Çocuk işçi çalıştıran işverene 1.853 Lira para cezası (Cengiz TÜRK) Çocuk işçi çalıştıran işv...

A.ÇALIŞTIRMA YAŞI VE ÇOCUKLARI ÇALIŞTIRMA YASAĞI. 4857 sayıl...

E-faturada “İrsaliye yerine geçer” ifadesi nasıl kullanılabilir? E-faturada “İrsaliye yeri...

E-faturada “İrsaliye yerine geçer” ifadesinin nasıl kullanıl...

% 5 Vergi İndiriminde Dikkat Edilecek Hususlar % 5 Vergi İndiriminde Dik...

Vergi sisteminin ve uygulamanın vergiye uyumlu mükellefleri ...

İŞİ OLMAYANA 1611 LİRA MAAŞ… İŞİ OLMAYANA 1611 LİRA MA...

Yeni asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte işsizlerin aldı...

İş ve Keşif Artışı Damga Vergisini Doğurur Mu? İş ve Keşif Artışı Damga ...

Türk vergi sistemi içerisinde herhalde en çok eleştirilen ve...

Bilançoya tabi mükellef işi terkinden sonraki yıl yeniden işe başlarsa işletme defteri tutabilir mi? Bilançoya tabi mükellef i...

Bilanço esasına tabi mükellefin işi terk etmesi halinde erte...

Arsa (Kat) karşılığı inşaat işlerinde örnek maliyetleme (Cengiz Türk) Arsa (Kat) karşılığı inşa...

İnşaat Taahhüt ve Onarım İşleri yapan şirketin arsa karşılığ...

Ödenmeyen SGK primleri ile ilgili vergi dairesi ceza kesebilir mi? Ödenmeyen SGK primleri il...

Ödenmeyen SGK primleri ile ilgili vergi dairesi ceza kesebil...

Her 100 Liranın 10,6’sı Faize Gitti Her 100 Liranın 10,6̵...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılı merkezi yönetim bütçe ge...

FOTO GALERİ
VERGİ VE SGK AFFI HABERLERİ
VIDEO GALERİ